Robotyka

AirDog – śledzący dron-filmowiec

airdog-2

Jeżeli uprawiacie sporty ekstremalne to w pewnym momencie będziecie chcieli sfilmować to, co robicie. Nie zawsze jednak pod ręką znajdzie się osoba obsługująca drona do filmowania lub podążająca za nami z kamerą. W tym miejscu pojawia się AirDog – dron, który sam cię filmuje jak robisz niesamowite rzeczy.

AirDog jest dronem zaprojektowanym dla osób uprawiających sporty, które jednocześnie chciałyby móc sfilmować swoje dokonania. Po zamontowaniu kamery i założeniu specjalnej opaski na rękę lub kask dron zacznie nas śledzić i filmować. Wystarczy go włączyć, ustawić tryb pracy i można zacząć szaleć.

Można wybrać jeden z pięciu trybów filmowania. Dron może podążać za celem. Można też „pokazać” mu trasę, a on będzie nią podążał. Można mu kazać zostać w miejscu albo okrążać cel. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepsze ujęcie.

airdog

Aby dron mógł określić pozycję filmowanego celu należy założyć specjalną opaskę AirLeash. Jest to miniaturowy komputer wyposażony w system, który określa pozycję i ruch osoby, którą ją nosi, a następnie wysyła koordynaty do drona. Dodatkowo AirLeash może służyć do sterowania dronem i ustawiania trybów pracy.

Twórcy AirDoga napisali także aplikację na smartfony, która służy do dokładniejszego ustawiania jak ma działać dron (kąty filmowania, odległość od celu, tryb).

AirDog okazał się niesamowitym sukcesem, a jeszcze żadna maszyna nie dotarła do klienta. Na Kickstarterze projekt zebrał ponad milion dolarów – pięć razy więcej niż potrzebowano. Pierwsze drony mają dotrzeć do klientów w listopadzie tego roku.

AirDog może sporo zmienić w sposobie w jaki filmuje się sport. Może się okazać, że w przyszłości zarówno wielkie wydarzenia sportowe, jak olimpiada czy mistrzostwa świata w piłce nożnej, jak i mniejsze wydarzenia, będą filmować inteligente drony. AirLeash ma być mniejszy i może ostatecznie stać się elastyczną opaską, a może nawet nie być potrzebny w ogóle. Dron może dostać jakąś inteligencję, dzięki której będzie mógł śledzić cele za pomocą kamery. Dodatkowa inteligencja może pozwolić mu zrobić idealne ujęcie, które obecnie są niemożliwe. Wyobraźcie sobie mecz piłkarski i rajd piłkarza obserwowany na żywo z odległości 5 metrów przy użyciu takiego drona. To byłoby coś…

Podobne wpisy