Robotyka

Amerykańskie drony będą mieć własne lotnisko

landing-drone

Amerykańska armia wierzy, że systemy bezzałogowe to przyszłość pól bitew. Do tej pory jednak drony nie miały własnego domu. Wkrótce się to zmieni, ponieważ armia USA potwierdziła, że buduje specjalne lotnisko dla dronów.

Lotnisko dla dronów ma znajdować się w Fort Bliss w Teksasie i ma być domem dla dwóch typów maszyn – MQ-1C Gray Eagle i AAI RQ-7 Shadow. Ma posiadać pas startowy o długości 1526 m dla większych dronów MQ-1C Gray Eagle oraz drugi, krótszy pas o długości 306 m dla mniejszych dronów, takich jak RQ-7 Shadow. Dodatkowo lotnisko ma posiadać hangar o powierzchni 4650 m2 służący do serwisowania maszyn, skład paliwa oraz całą standardową infrastrukturę wokół lotniska.

Całość ma kosztować 33 miliony dolarów i zostanie zbudowana przez korpus inżynieryjny z Fort Worth w Teksasie.

Inwestycja w specjalne lotnisko dla dronów pokazuje, jak ważne dla armii amerykańskiej są bezzałogowce. Ma być ich coraz więcej (za niedługo dojdzie kolejne 152 drony Gray Eagle) i mają być lepiej zintegrowane z innymi rodzajami wojsk. Można się więc spodziewać, że lotnisko dla dronów w Teksasie będzie pierwszym z wielu takich obiektów.

Podobne wpisy