Augmented Reality

Augmented reality dla pilotów dzięki Aero Glass

aero-glass

Po kierowcach i motocyklistach teraz piloci samolotów mogą otrzymać Aero Glass – system rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) skrojony właśnie dla nich.

Aero Glass jest jeszcze w fazie beta i niektóre z opisywanych funkcji są tylko zarysem możliwości i kierunku rozwoju oraz mogą się nie pojawić w pierwszej wersji. Niemniej, wizja jest bardzo ciekawa.

Aero Glass ma wspomagać pilotów od momentu wejścia do kokpitu aż do jego opuszczenia. Na filmie promocyjnym pokazano, że zanim maszyna się oderwie od ziemi Aero Glass pomaga w sprawdzeniu kontrolek i systemów pokładowych przed startem i odnalezieniu odpowiedniego pasa startowego.

Będąc już w powietrzu Aero Glass będzie pokazywać pilotowi, poza podstawowymi informacjami jak prędkość czy wysokość, mnóstwo dodatkowych informacji. Ma pokazywać korytarze powietrzne i pozycje innych samolotów. Będzie oznaczał strefy zakazane, w które lepiej nie wlatywać, np. wokół baz wojskowych czy w miejscach, gdzie skoczkowie się bawią. Będzie zaznaczał lotniska i inne ważniejsze punkty na ziemi.

Wszystko to będzie widział pilot przed oczyma i nie będzie musiał zerkać na przyrządy czy smartfona i tablet, i w ten sposób dekoncentrował się.

aeroglass_concept_swissalps_small_epson-940x626

Powyższe rzeczy są jednak zabawkami, dodatkami. Aero Glass ma jednak w zanadrzu dwie funkcje, które mogą znacznie poprawić bezpieczeństwo lotów samolotami. Pierwszy z nich to możliwość mapowania terenu i pokazywania, gdzie są wzniesienia. Druga to możliwość pokazywania ścieżki podchodzenia do lądowania. Obie rzeczy mogą ogromnie się przydać w trudnych warunkach atmosferycznych, kiedy nic nie widać i kiedy najłatwiej o błąd i katastrofę.

Myślę, że dzięki tym opcjom firmy lotnicze mogą zainteresować się Aero Glass i wyposażyć swoich pilotów w te urządzenia. Może pełnić rolę dodatkowego systemu zabezpieczającego i poprawiającego ocenę sytuacji w trudnych warunkach.

Pierwsze urządzenia mają być gotowe w trzecim kwartale 2014 roku. Póki co nic nie wiadomo o cenie Aero Glass. Ma działać na urządzeniach pokroju Google Glass lub Epson Moverio (taki Google Glass od Epsona) i innych.

Podobne wpisy