Augmented Reality

Augmented reality w samochodzie

Jaguar-Virtual-Windscreen-2

Kolejną rzeczą, która dostanie łatkę smart mogą być nasze samochody. Spory udział w tym będzie mieć augmented reality.

Będziemy widzieli coraz więcej przykładów wykorzystania augmented reality w motoryzacji. Już są plany wprowadzenia do komputerów pokładowych w samochodach Androida, co da wspólną bazę do pracy dla programistów. Pozwoli także napisać jedną aplikację, która będzie działać w samochodach różnych producentów. Na początku będą to pewnie aplikacje typu wyświetlacze prędkości, spalania, nawigacje. Potem mogą się pojawiać aplikacje innego typu – asystenci ekonomicznej jazdy lub nawet gry.

Możemy również spodziewać się augmented reality w sportach motorowych. Można by było wyświetlać dodatkowe informacje na wizjerach kierowców w taki sposób, aby im to nie przeszkadzało.

A jeszcze jest Google Glass i jemu podobne urządzenia (o ile nie zostaną zakazane w czasie jazdy, a wiele na to wskazuje, że tak będzie) ze swoimi możliwościami.

Ludzie z Jaguara proponują koncept nazwany Virtual Windscreen. Ma prezentować na przedniej szybie dodatkowe informacje, przydatne głównie na torze wyścigowym. Wygląda to jak interfejs z gier wyścigowych.

Virtual Windscreen ma pokazywać aktualną prędkość i czasy poszczególnych okrążeń. Może także wyświetlić czasy oponentów oraz znany z gier wyścigowych ghost car, pozwalając na walkę z samym sobą. Ma mieć także możliwość rysowania idealnej linii wyścigowej z zaznaczonymi miejscami, gdzie trzeba hamować, a gdzie przyspieszać. Można również wyświetlić na szybie wirtualne pachołki i tworzyć dowolny tor.

Land Rover z kolei pracuje nad systemem, który na podstawie ruchu gałek ocznych kierowcy ma umieszczać odpowiednie informacje na przedniej szybie tak, aby nie utrudniać prowadzenia. Są także plany zastąpienia lusterek bocznych i tylnego lusterka wirtualnymi ekranami umieszczonymi na przedniej szybie.

Nie jest to jedyna propozycja Land Rovera wykorzystująca augmented reality. Jakiś czas temu zaprezentowali rozwiązanie, które dzięki dodatkowym kamerom sprawia, że przód samochodu staje się półprzeźroczysty. Całkiem przydatne, gdy wjeżdża się stromą drogą i nie widać, co się znajduje pod samochodem.

land-rover-transparent-bonnet-concept-2

Podobne wpisy