Robotyka

Biobot napędzany mięśniami

biobot-2

Naukowcy z University of Illinois opracowali nowy typ robotów napędzanych komórkami mięśniowymi, które mogą być sterowane sygnałami elektrycznymi.

Przyszłością robotyki nie będą znane nam „twarde” roboty. Ich miejsce zajmą „miękkie” roboty, zdolne wyginać się lub przybierać różne kształty. Biobot naukowców z University of Illinois jest krokiem do przodu do budowy biologicznych robotów. Takich maszyn, które zbudowane są z tkanek, a sterowane są niczym obecne roboty.

Nie jest to pierwsze podejście zespołu kierowanego przez Rashida Bashira do biobotów napędzanych komórkami mięśniowymi. Ich pierwsza maszyna, zbudowana dwa lata temu, była napędzana komórkami mięśniowymi pobranymi z mięśnia sercowego szczura. Biobot działał, ale nie dało się nim sterować, ponieważ komórki mięśni sercowego pracują cały czas i nie da się ich kontrolować.

Najnowszy biobot jest napędzany komórkami mięśni poprzecznie prążkowanymi. Z takich samych, z jakich zbudowane są m.in. mięśnie naszych ramion. Ich zaletą jest możliwość sterowania skurczami za pomocą sygnałów elektrycznych. Włókna zostały wpięte do wydrukowanej w 3D konstrukcji ze specjalnego, elastycznego żelu. Gdy mięsień pod wpływem zmiany pola elektromagnetycznego kurczył się, ściskał i rozluźniał konstrukcję, powodując jej ruch do przodu. Szybkość ruchu była sterowana częstotliwością pola elektromagnetycznego.

Kolejnym krokiem będzie wyposażenie biobotów w sensory i jakąś formę układu nerwowego dla lepszego sterowania. Sensory mogłyby wykrywać określone związki chemiczne lub być wrażliwe na światło. Kierowałyby przy pomocy nerwów bioboty w określone miejsce, gdzie mogłyby przystąpić do akcji.

Bioboty mogłyby znaleźć zastosowanie w medycynie, gdzie mogłyby dostarczać lekarstwa tam, gdzie trzeba. Mogą być też stosowane wszędzie tam, gdzie jest potrzeba neutralizowania jakiś niepożądanych substancji. W przyszłości może nawet z biobotów będziemy budować protezy… kto wie, jaka będzie przyszłość tej technologii.

Podobne wpisy