Virtual reality

Birdly

birdly

Marzyliście kiedyś, żeby latać jak ptak? Machaliście rękoma, wyobrażaliście sobie wiatr we włosach (lub piórach) i po prostu lataliście? Dzięki wirtualnej rzeczywistości i Birdly to marzenie można w końcu zrealizować.

Birdly jest dziełem szwajcarskich studentów z Zürcher Hochschule der Künste. Jest to projekt badawczy, którego celem było możliwe najdokładniejsze zasymulowanie lotu ptakiem. Zaczęli prace w listopadzie zeszłego roku, by po sześciu miesiącach pokazać światu efekt swojej pracy.

Który jest oszałamiający.

Birdly składa się ze specjalnie zaprojektowanego urządzenia, które przypomina mi odwrócony fotel dentystyczny, gdzie zamiast na plecach leży się na brzuchu. Za jego pomocą jednocześnie steruje się i otrzymuje się odpowiednie bodźce. Jak zobaczycie zdjęcia i filmy to będziecie wiedzieli jak to działa, bo zasada działania jest bardzo prosta i niesamowicie intuicyjna.

Steruje się po prostu machając rękoma i przechylając ciałem, aby zanurkować lub skręcić. Symulator z kolei sam będzie się przechylał do przodu, do tyłu i na boki, by w ten sposób symulować orientację ptaka w powietrzu. Birdly ma także zamontowany wielki wentylator z przodu, który dmucha prosto w twarz, symulując wrażenie powietrza pędzącego wokół ciała w locie.

Mało tego, Birdly także potrafi także symulować zapachy! Dzięki współpracy z projektantem perfum możecie poczuć zapach drzew, rzeki, mgły, a także asfaltu lub dymu w czasie wirtualnego lotu.

System uzupełnia odpowiednia aplikacja na Oculus Rift, która generuje wirtualny świat widziany dosłownie z lotu ptaka.

birdly_screenshot_07-1140x520

Dzięki zaangażowaniu niemalże wszystkich zmysłów – wzrok, węch, słuch, czucie, poczucie równowagi – udało się stworzyć niezwykle imersyjne doświadczenie, które pozwala poczuć się jak prawdziwy ptak w locie. Również ruchy, jakie trzeba wykonywać, wzmacniając końcowe wrażenie. Birdly to świetny przykład, jak odpowiednio podana wirtualna rzeczywistość może przenieść człowieka w zupełnie inny świat, a nawet w zupełnie inne ciało.

Badacze obiecują dalej rozwijać projekt. Wspominają o planowanych dodatkowych możliwościach sterowania, jak np. możliwości ułożenia rąk wzdłuż ciała, aby stać się bardziej aerodynamicznym, czy dodaniu wibracji, które mogłyby symulować lądowanie. Planują także aktualizację do Oculus Rift DK2 (Birdly korzysta z DK1) i poprawienie jakości map.

Ciekawe, kiedy powstanie klon Flappy Bird na Birdly?

Podobne wpisy