Filmy

Blinky

blinky

Co się stanie jak damy robota-służącego wykonującego każdy rozkaz rozkapryszonemu dziecku z rozpadającej się rodziny? Blinky ma odpowiedź, i przy okazji zadaje pytanie na temat moralności i etyki w robotyce oraz sztucznej inteligencji.

Blinky to krótkometrażowy film irlandzkiego reżysera Ruairia Robinsona. Opowiada on historię pewnego chłopca żyjącego w rodzinie na skraju rozpadu. Jak każde dziecko w rodzinie kłócących się dorosłych główny bohater nie czuje się w niej najlepiej i chciałby jakoś uratować swoją rodzinę.  zobaczył reklamę robota-przyjaciela o nazwie Blinky.

Pewnego razu chłopiec zobaczył reklamę robota-przyjaciela o nazwie Blinky. Reklamowany jako pomocnik i przyjaciel, robot dawał nadzieję na poprawę stosunków w rodzinie. Nie wahając się główny bohater zażyczył go sobie jako prezent na święta.

blinky_06

Niektórzy mogą tutaj zauważyć pewną analogię do zwierząt kupowanych dzieciom na święta. Po początkowej fazie zafascynowania czymś nowym Blinky staje się w oczach chłopca irytującą zabawką. Gdyby był psem pewnie skończyłby wyrzucony do lasu albo oddany do schroniska.

Na nieszczęście chłopca Blinky jest robotem i jego sztuczna inteligencja nie została wyposażona w żaden mechanizm imitujący uczucia albo posiadający żadnych barier moralnych. To i pewne nierozważnie rzucone życzenie stanie się początkiem tragedii.

Podobne wpisy