Robotyka

Cybathlon – Olimpiada Cyborgów

maxresdefault

Rok 2016 to rok olimpiad. Będziemy mieli Olimpiadę w Rio, a wkrótce po niej odbędzie się Paraolimpiada. Trzecia olimpiada, trochę mniej znana, odbędzie się w Szwajcarii. Będzie to Cybathlon – Olimpiada Cyborgów.

Na pomysł olimpiady dla cyborgów wpadł Robert Riener, profesor robotyki z ETH Zurich. Cybathlon ma trzy cele.

Pierwszy cel to próba nawiązania dialogu między naukowcami a przemysłem. Drugi to rozpoczęcie dyskusji między naukowcami a osobami niepełnosprawnymi, które mogą skorzystać z technologii. Trzeci to pokazanie światu co assistive robotics ma do zaoferowania.

Zawody odbędą się 8 października w Zurichu. Uczestnicy będą konkurować w jednej z sześciu dyscyplin, które pokrótce opisuję poniżej.

Brain-Computer Interface Race

Uczestnicy tego wyścigu będą wykorzystywać intefejsy mózg-komputer (Brain-Computer Interface, BCI), aby kontrolować myślami grę. Uczestnicy (lub piloci jak ich nazywają na stronie Olimpiady) utracili częściową lub całkowitą kontrolę nad swoim ciałem, np. poprzez paraliż i używając tylko i wyłącznie swoich myśli będą musieli skakać i poruszać się w grze komputerowej.

Functional Electrical Stimulation (FES) Bike Race

Functional Electrical Stimulation to technika, która pozwala poruszać sparaliżowane mięśnie. Specjalne elektrody umieszczone na skórze mogą stymulować mięsień, dzięki czemu pacjent może znów poruszać ręką lub nogą.

Uczestnicy tego wyścigu, u których z powodu różnych wypadków sygnał z mózgu nie dociera do mięśni nóg, będą wykorzystywać FES do wprawienia roweru w ruch. Rower nie posiada własnego napędu.

Powered Arm Prosthesis Race

W tej konkurencji uczestniczyć będą osoby posiadające robotyczne protezy dłoni. Będą musieli zaprezentować swoje umiejętności kontrolowania protezy jak i możliwości samej protezy wykonujac sześć czynności. Wygrywa najszybszy.

Powered Exoskeleton Race

Tak, wyścig egzoszkieletów! Dopuszczeni do wyścigu są jednak jedynie osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym kończącym się paraliżem nóg.

Dopuszczalne są tylko egzoszkielety, więc coś co ma koła odpada (ci mają własną konkurencję). Konkurencja składa się z sześciu zadań imitujących codzienne czynności. Wygrywa ten, który wykona największą liczbę czynności w najkrótszym czasie.

Powered Leg Prosthesis Race

W tym wyścigu uczestniczyć będą osoby, które utraciły nogi od kolan w dół i u których ubytek został zastąpiony robotyczną protezą.

Uczestnicy będą musieli pokonać tor przeszkód składający się z kłód, równi pochyłych, schodów i kamieni. Najszybszy wygrywa.

Powered Wheelchair Race

I ostatnia konkurencja – wyścig wspomaganych wózków inwalidzkich. Konkurować będą zawodnicy, którzy albo utracili obie nogi albo są z powodu paraliżu nie są w stanie poruszać nogami. Dopuszczone są wspomagane wózki kontrolowane przez joystick, touchpad lub cokolwiek innego.

Zawodnicy będą musieli pokonać pokonać tor składający się z sześciu przeszkód. Wygrywa ten, który pokona największą ilość przeszkód w najkrótszym czasie.

Zawody prezentują się całkiem ciekawie. Mam nadzieję, że Cybathlon okaże się sukcesem i będziemy mieli Olimpiadę Cyborgów co jakiś czas. Konkurencja sprawiłaby, że technologia ruszyła by się znacznie do przodu. Same zawody pokazałyby, na co stać ludzi od assistive robotics i co mogą dać osobom niepełnosprawnym.

Czekam więc na październik.

Podobne wpisy