Inne

Czym jest Augmentyka?

augmentyka-cover

Witajcie na Augmentyce – blogu poświęconemu robotyce, informatyce, sztucznej inteligencji, transhumanizmowi oraz technologiom rodem z filmów science fiction czy wyciągniętych żywcem z cyberpunkowego świata. Będziecie mogli znaleźć tutaj informacje o różnych ciekawych projektach i ich analizy.

Pewnym problemem było dla mnie wymyślenie odpowiedniej nazwy dla bloga. Szukałem oryginalnej nazwy, która idealnie by oddawała klimat futurystycznych technologii. Wszelkie pomysły z „tech”, „cyber”, itp. w nazwie odpadały natychmiast. Błądząc różnymi ścieżkami natrafiłem na „augmented reality” i „augmentations”. Oba terminy wywodzą się z angielskiego słowa „augmented”, oznaczający „zwiększony”, „rozszerzony”.

Pierwszym terminem określa się technologie, dzięki którym można rozszerzyć obraz realny o wirtualne dodatki. Przykładem są aplikacje na smartfony, które nakładają na obraz z kamery trójwymiarowe modele pasujące do danego otoczenia. W tym filmiku zostało w miarę dobrze wytłumaczone jak to wygląda i do czego można te technologie wykorzystać.

Natomiast na drugi termin, „augmentations”, trafiłem w grze Deus Ex: Human Revolution (polecam, jeżeli lubisz cyberpunk oraz gry wymagające więcej sprytu i skradania się). Tym terminem określało się w świecie gry różnego rodzaju wszczepy i implanty mające poprawić ludzkie możliwości, np. mechaniczne kończyny dające większą siłę czy zręczność, sztuczne oczy czy implanty w mózgu poprawiające pamięć czy szybkość kojarzenia faktów.

Te dwa terminy po pewnych przekształceniach dały w efekcie Augmentykę, będącą spolszczoną wersją obu terminów.

Zachęcam do śledzenia Augmentyki na facebooku czy na twitterze.

Gdybyście mieli jakieś pytania piszcie śmiało na bart@augmentyka.pl.

Podobne wpisy