Robotyka

DARPA jako dostarczyciel Internetu

darpa-internet

Drony, podobnie jak każdy inny system, z czasem traci swoje zdolności i trzeba je zastąpić czymś nowszym i lepszym. Pojawia się jednak problem – co zrobić ze starymi dronami? Możliwości jest kilka – mogą zostać celami do zestrzelenia w ćwiczeniach, sprzedane innym krajom lub po prostu zniszczone. Do tej listy DARPA dodała jeszcze jedną pozycję – wycofany dron może zostać hot spotem na polu walki.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że od szybkiego przekazywania informacji na polu walki zależy wynik starcia. Niekiedy ukształtowanie terenu lub obszar działania utrudnia lub uniemożliwia odebranie najnowszych raportów. Rozwiązaniem ma być według DARPA program Mobile Hotspot. Polega on na zamontowaniu na wycofanych z walki dronach RQ-7 Shadow podczepianych zasobnikach zawierających anteny i wzmacniacze sygnału. System ma dostarczać taktyczną sieć o szybkości jednego gigabita na sekundę, która ma wykorzystywać standard LTE.

Program rozpoczął się w 2012 roku, a w marcu 2014 roku wszedł w fazę drugą, w której testowane są naziemne odbiorniki. Trzecią i ostatnią fazą będzie zbudowanie sieci składającej się z wielu dronów.

Podobne wpisy