Robotyka

DARPA myśli o latających lotniskowcach dla dronów

helicarrier

Nasza ulubiona amerykańska agencja od szalonych pomysłów – DARPA – przedstawiła swój kolejny, ciekawy pomysł. Otóż chcą zamienić wielkie samoloty transportowe w podniebne lotniskowce dla dronów. Brzmi szalenie, ale pomysł ma sens.

Drony są przyszłością pól bitew. Nie narażają ludzi na niepotrzebne ryzyko i mogą dłużej operować na polu bitwy przez niż ludzie. Strata pojedynczego UAV (Unmanned Aerial Vehicle) nie jest również tak samo bolesna jak strata klasycznego samolotu bojowego, gdzie poza stratą maszyny trzeba się również liczyć ze stratą pilota, na którego szkolenie poświęcono mnóstwo środków i czasu. Mniejsze, bezzałogowe maszyny rozwiązują te problemy, ale w zamian stawiają nowe – mają mniejszy zasięg niż pełnowymiarowy samolot bojowy, nie są też tak samo szybkie i wytrzymałe.

Stąd pomysł DARPA, aby „zawieźć” mniejsze drony na pokładzie wielkiego samolotu transportowego, który służyłby jako latający lotniskowiec. Następnie w rejonie operacji drony opuściłyby samolot-matkę, wykonały swoją misję i wróciły z powrotem. Jest to rozwiązanie, które łączy zalety wykorzystania małych UAVów i jednocześnie eliminuje część ich wad.

DAC

DARPA na razie ogłosiła konkurs i czeka na propozycje i pomysły, jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem zamienić istniejące samoloty transportowe (jako przykład podają samoloty C-130 Hercules) w latające lotniskowce zdolne do obsłużenia kilkunastu dronów. Przy czym muszą wymyślić coś lepszego niż łapanie dronów zahaczając skrzydłem o linę. Przy prędkościach rzędu 500km/h wymagana będzie dużo większa precyzja.

Lockheed_C-130_Hercules
C-130 Herkules (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lockheed_C-130_Hercules.jpg)

Warto przypomnieć, że podobny pomysł wysunął jakiś czas temu brytyjski koncern BAE Systems. Przy czym oni poszli jeszcze dalej i wyobrażali sobie wielkie latające drony-fabryki zdolne do budowania odpowiedniego drona w zależności od potrzeb.

Może doczekamy się takiego latającego lotniskowca jak Helicarrier  z The Avengers.

Podobne wpisy