Robotyka

DARPA Robotics Challenge 2015

drc

5 i 6 czerwca 2015 roku w Fairplex w Pomona (Kalifornia) odbędą się finały DARPA Robotics Challenge.

DARPA Robotics Challenge to zawody organizowane przez DARPA – amerykańską agencję zajmującą się innowacyjnymi i/lub nieco szalonymi pomysłami dla amerykańskiej armii. Zawody mają za zadanie zbudowanie pół-autonomicznego robota ratunkowego, który byłby w stanie operować w środowisku klęski naturalnej lub katastrofy i wspomagać ratowników.

Pomysł na zawody narodził w 2011 roku po trzęsieniu ziemii w Japonii i spowodowaną w jego następstwie katastrofą w elektrowni jądrowej w Fukushimie. Grupa osób miała za zadanie otworzyć pewien zawór, jednak poziom promieniowania był tak wysoki, że całą akcję należało odwołać. Gromadzące się gazy, które miały jak opuścić budynku, potrzymywały pożar i eksplozje, znacznie pogarszając i tak już trudną sytuację.

Gdyby tylko ci ludzie mieli pod ręką robota, któremu nie straszne by były mroki elektrowni w Fukushimie…

Poznajmy zawodników

W finałach swoje możliwości przetestują 24 zespoły z USA, Japonii, Chin, Korei Południowej, Niemiec, Włochów i Hong Kongu. Infografika przygotowana przez IEEE Spectrum w ładny sposób prezentuje uczestników.

Większość robotów to konstrukcje humanoidalne. Tylko kilka z nich nie przypomina człowieka.

Wyzwanie

Roboty będą musiały wykazać się wieloma umiejętnościami, jeżeli chcą z powodzeniem przejść testy. Trasa, z którą przyjdzie im się zmierzyć, ma za zadanie symulować środowisko katastrofy naturalnej. Można się więc spodziewać ograniczonej widoczności, mało miejsca, mnóstwo gruzu i tym podobnych atrakcji. Zresztą, skoro inspiracją była elektrownia w Fukushimie, to nie należy spodziewać się łatwego spaceru.

Przeszkody będą testować zręczność i siłę robotów, zdolność do komunikacji w trudnym środowisku, a także ich zdolności do podejmowania decyzji i orientowania się w terenie.

Zadania, przed którymi staną roboty, to:

  • jazda samochodem,
  • opuszczenie o własnych siłach samochodu,
  • otwarcie i przejście przez drzwi,
  • zlokalizowanie i zamknięcie zaworu
  • pokonanie ściany
  • zadanie niespodzianka
  • przejście przez zasypaną gruzem przeszkodę
  • wejście po schodach

Tasks2015

Na najlepsze zespoły czekają nagrody. Za pierwsze miejscie można zgarnąć 2 miliony dolarów, za drugie milion, a za trzecie pół miliona dolarów. Do tego dochodzą potencjalne kontrakty.

Sama DARPA ma nadzieję, że zawody pchną do przodu rozwój robotów, sensorów, oprogramowania i komunikacji człowiek-robot. Może z tych zawodów powstaną później roboty, które będą ratować ludzi podczas katastrof w przyszłości. Zobaczymy. Na razie przyszli roboratownicy muszą pokonać tor przeszkód.

Transmisję z zawodów można oglądać na żywo na Youtube.

Podobne wpisy