Robotyka

Zostań Dr. Octopusem dzięki dodatkowej parze mechanicznych rąk

octopus

Maszyny są przedłużeniem naszych rąk. Niektórzy konstruktorzy robotów postanowili pójść za tą myślą i zamiast zastępować nasze kończyny zaczęli projektować systemy, które przychodzą z pomocną dłonią. Lub kończyną. Albo dwoma.

Naukowcy z MIT opracowali system, który dosłownie daje dodatkową parę rąk. Jest to przykład Supernumerary Robotic Limbs (SRL). Termin obejmuje roboty, które nie mają za zadania zastępować ludzkich kończyn, jak protezy, ale poprzez dodatkowe, mechaniczne kończyny rozszerzyć możliwości człowieka.

Ten konkretny robot jest sterowany za pomocą ruchu rąk. Jeżeli się przyjrzycie filmom to zauważycie na nadgarstkach specjalne opaski. Trzecia znajduje się na plecach. Przy ich pomocy robot określa, gdzie znajdują się ręce i stara się tak ułożyć swoje mechaniczne kończyny, aby pomóc. Wcześniej należy nauczyć robota co będziemy robili, aby wiedział jak może pomóc (próby samodzielnego odkrycia o co chodzi człowiekowi mogłyby się skończyć nieciekawie). Ciekawą ścieżką w temacie sterowania mogłaby być próba zastosowania sterowania myślami.

SRL znajdzie zastosowanie wszędzie, gdzie potrzebna by była dodatkowa para rąk. Wszelkiego rodzaju fabryki i linie montażowe mogą skorzystać z tego rozwiązania. Przykładowo, jeżeli trzeba zamontować jakiś panel na suficie to naszymi rękoma ustawimy na miejscu, a robot podtrzyma w czasie, gdy będziemy sięgać po wkrętak. Inny ciekawy przykład to otwieranie drzwi, kiedy w obu rękach coś trzymamy.

srl-2

Odpowiednio zbudowany robot mógłby również zwiększyć siłę człowieka, pozwalając na dźwiganie większych ciężarów. Można też pomyśleć jak roboty SRL mogłyby pomóc osobom sparaliżowanym lub z powodu wypadków nie mających władzy nad swoimi rękoma.

Zainteresowany takimi robotami jest m.in. Boeing, który wsparł projekt. Boeing widzi takie rozwiązanie w swoich fabrykach. Mogłyby ograniczyć urazy pracowników oraz ułatwić montaż większych elementów.

Poza tym – będzie się wyglądać jak Dr. Octopus ze Spider-Mana.

doctor-octopus

 

Podobne wpisy