Robotyka

Dron zrobiony z… grzybów

biodrone

Drony można zbudować z różnych materiałów, począwszy od tworzyw sztucznych, a kończąc na tak egzotycznych „materiałach” jak lód czy czekolada. Do tej listy możemy teraz dopisać kolejny materiał – grzyby, dzięki którym powstał pierwszy na świecie biodegradowanly dron.

Drony są niezastąpione, kiedy przychodzi do badania i obserwowania trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla ludzi miejsc. Wszystko jest w porządku, dopóki latają. Gorzej, jak się roztrzaskają o ziemię. W najlepszym przypadku kończymy ze śmieciami zanieczyszczającymi badane otoczenie. W najgorszym obserwowane cele dowiadują się o naszej tajnej misji szpiegowskiej, co nie jest powodem do radości dla np. wojskowych.

Biodegradowalne maszyny mogłyby rozwiązać problem śmieci i śladów naszej aktywności, po prostu rozpuszczając się w bezkształtną masę przyjazną dla środowiska i utrudniającą wykrycie pochodzenia maszyny. „Nikt nie byłby w stanie powiedzieć, czy wylano tutaj wodę z cukrem lub czy był tutaj samolot”, mówi Lynn Rothschild z NASA Ames Research Center w Kalifornii, która przewodzi zespołem budującym organiczne maszyny latające.

Biodron jest zbudowany ze specjalnie uformowanej grzybni dostarczonej przez firmę Ecovative Design, która specjalizuje się w robieniu różnych rzeczy z tego typu materiałów. Do wzmocnienia konstrukcji użyto płatów z celulozy wyhodowanej w laboratorium przez bakterie. Zewnętrzną powłokę zrobiono z protein znajdujących się w ślinie os, dzięki czemu dron stał się trochę bardziej wodoodporny.

SBSiGEM2014BTD4

Również części elektroniczne zostały tak zaprojektowane i wytworzone, aby uległy biodegradacji. Płytki zrobione z celulozy, a ścieżki wydrukowano na pomocą specjalnego atramentu zawierającego drobiny srebra.

SBSiGEM2014_Cellulose_Circuit

Jednak nie wszystko dało się wytworzyć z materiałów organicznych. Śmigła, silniki i sensory czy baterie dalej musiały być takie same jak w normalnych dronach. Kolejnym krokiem jest więc stopniowe zastępowanie nieorganicznych części ich organicznymi odpowiednikami. Już teraz zespół Lynn Rothschild pracuje nad wykorzystaniem bakterii E. coli w roli sensorów.

Zespół odpowiedzialny za biodrona ma nadzieję zainspirować innych konstruktorów do budowy i rozwijania organicznych maszyn latających. Przygotowali różne wersje gotowych do wydrukowania w 3D projektów UAVów, które ich zdaniem można zbudować z grzybni. Wszystkie pliki potrzebne do wydrukowania tych dronów są open source i możecie znaleźć na stronie projektu.

Eli_Block_UAV_Design

SBSiGEM2014_Exploded_Drone

Podobne wpisy