Robotyka

Dronecode – Linux dla dronów

dronecode

Linux Foundation, fundacja opiekująca się Linuxem, ogłosiła kolejny projekt – Dronecode, który ma być wspólną i open source’ową platformą do budowania dronów.

Drony i bezzałogowe pojazdy latające (Unmanned Aerial Vehicles, UAV) to technologia, która może sporo zmienić w naszym życiu. Poza zastosowaniami wojskowymi latające drony są szeroko wykorzystywane w fotografii oraz zaczynają być wykorzystywane jako podniebni obserwatorzy, którzy obserwują to, co dzieje się na ziemi. Drony zaczynają się pojawiać w rolnictwie, gdzie pilnują upraw lub stad zwierząt. Są wykorzystywane w obserwacjach przyrody i dzikich zwierząt. Znajdują miejsce w ratownictwie oraz pomagają w akcjach humanitarnych. A za niedługo zaczną roznosić paczki i pizzę.

Ludzie z Linux Foundation, którzy na co dzień opiekują się Linuxem, widząc rosnące znaczenie dronów postanowili ułatwić budowę tych maszyn. I tak powstał projekt Dronecode.

Dronecode to open source’owa, neutralna (czyli nie należąca do żadnej firmy lub osoby) i darmowa platforma, która ma połączyć w jednym miejscu obecne, jak i przyszłe open source’owe projekty software’owe i hardware’owe związane z dronami. Projekt ma zachęcić do tworzenia coraz to lepszych systemów i narzędzi poprzez zbudowanie i wspieranie społeczności developerów oraz udostępniając im materiały i pomagając w rozwoju. Ostatecznym celem jest stworzenie i udoskonalenie całego pakietu, dzięki któremu drony będą tańsze, lepsze i bardziej niezawodne.

Obecnie w Dronecode znajdują się dwa projektyAPM/ArduPilot, który udostępnia i rozwija plany różnych dronów do samodzielnego zbudowania, oraz autopilot PX4.

Projekt, poza Linux Foundation, wsparły takie firmy jak Intel, 3D Robotics, Qualcomm, Box i inne. Dronecode znalazł już zastosowanie w kilkunastu projektach (listę możecie zobaczyć tutaj), a pewnie kolejne są w drodze.

Infografika pochodzi z https://www.dronecode.org/about/infographic
Infografika pochodzi z https://www.dronecode.org/about/infographic

Podobne wpisy