Human-Computer Interfaces

Duet na wiolonczelę i fale mózgowe

katinka-kleijn

Skanowanie fal mózgowych pomału wychodzi z obszaru science fiction i zaczyna być łatwo dostępną technologią. Dzięki stosunkowo tanim i prostym systemom (jak np. OpenBCI) każdy jest w stanie zacząć rejestrować co robi mózg, czego efektem będą coraz ciekawsze projekty na styku neurologii, technologii i… sztuki.

Katinka Kleijn jest wiolonczelistką. Na co dzień współpracuje z Chicago Symphony Orchestra i International Contemporary Ensemble. Wspólnie z kompozytorem Danielem Dehaan i inżynierem dźwięku Ryanem Ingebritsenem w niesamowity sposób połączyła sztukę z technologią.

Dzięki skanerowi mózgu składającego się z 12 sensorów, które mierzyły aktywność jej mózgu, Katinka i zespół byli w stanie przetłumaczyć fale mózgowe wiolonczelistki na dźwięk. W zależności od aktywności jej mózgu syntezator generuje różne dźwięki. Gdy Katinka jest spokojna, generowane są spokojne dźwięki. Natomiast gdy jest podekscytowana syntezator generuje bardziej skomplikowane dźwięki.

Kleijn

Korzystając z tego osobliwego syntezatora Katinka wspólnie z Danielem i Ryanem napisała pierwszy na świecie duet na wiolonczelę i fale mózgowe – Intelligence in the Human-Machine.

Podobne wpisy