Robotyka

Dzieci uczą roboty grać w Angry Birds

Angry Bird Robot

Roboty i Angry Birds. Nie jest to jednak opis kolejnej części gry z ptakami, a opis poważnego eksperymentu naukowego. Naukowcy z Georgia Institute of Technology przygotowali małe roboty, które dzieci uczą jak grać w Angry Birds i tym samym pomagają w terapiach.

Jak to działa?

Dziecko pokazuje humanoidalnemu robotowi jak grać. Robot w tym czasie obserwuje co dziecko zrobiło. Patrzy się na ruch palców, jakie gesty wykonano i jak reagują na nie ptaki. Zapamiętuje też położenie przeszkód w grze i wynik strzału. Następnie stara się powtórzyć te kroki tak, aby poprawić poprzedni wynik. Jeżeli mu się uda, tańczy ze szczęścia. Jeżeli nie – smuci się.

Celem całego projektu nie jest stworzenie robota-mistrza w Angry Birds

Naukowcy mają nadzieję na zbudowanie robota, którego można wykorzystać w rehabilitacji dzieci. Poza graniem i obserwacją robot mógłby również prosić o wybór innej gry, wymuszając jakąś interakcję z otoczeniem, a terapeuta mógłby obserwować postępy dziecka. Dziecko mogłoby również zabierać robota do domu, gdzie mogłoby kontynuować terapię.

Przykładowo – terapia wymaga ciągłego powtarzania pewnych ćwiczeń na poprawę koordynacji ruchu palców. Ciągłe klikanie i przesuwanie palcami po tablecie jest nużące i dziecko szybko traci zainteresowanie ćwiczeniem. Dodanie gry poprawia terapię, ale dodanie gry i kogoś (lub coś), z kim się gra daje o wiele lepsze rezultaty.

Badania wykazały, że jeżeli dziecko gra, a dorosły obserwuje, to czas trwania gry wynosił średnio 9 minut. Gdy dało mu się robota do towarzystwa czas gry wydłużył się do 26 minut. Także częściej wchodzą w interakcję z robotem niż z człowiekiem – 40% sesji z robotem zakończyło się kontaktem wzrokowym, gestem lub rozmową, w porównaniu z 7%, gdy towarzyszem był człowiek.

Dalszym krokiem w rozwoju ma być nauczenie robota granie w inne gry, takie jak Candy Crush  czy ZeroSky, oraz zaproszenie do badań większej grupy dzieci z autyzmem lub z problemami motorycznymi.

Podobne wpisy