Wearable

E-TRACES – baleriny XXI wieku

e-traces

Wearable (technologie ubieralne) kojarzą się przede wszystkim z futurystyczną technologią i modą z Neotokio lub innego cyberpunkowego miasta przyszłości. Nie jest to jednak do końca prawda. Oto jak nowoczesna technologia miesza się z sztuką rodem z XVI wieku w E-TRACES – balerinach XXI wieku.

e-traces-lesia-trubat-01-1_800

E-TRACES (skrót od Electronic Traces) to projekt Lesii Trubat łączący baleriny z elektroniką i sensorami ruchu, pozwalając na złapanie ruchów tancerki, zapisanie i cyfrowe przetworzenie tańca.

e-traces-lesia-trubat-02-1_800

E-TRACES wykorzystują LilyPad – specjalną wersję popularnego Arduino zaprojektowaną z myślą o urządzeniach wearable lub e-tkanin. Sensory rejestrują ruch i siłę nacisku, które następnie przesyłają bezprzewodowo do smartfonu. Dzięki E-TRACES tancerz może zobaczyć swoje ruchy i odtworzyć je, aby znaleźć słabe punkty i je poprawić. W przypadku grupy tancerzy będzie można doskonalić synchronizację ruchów porównując na jakim etapie był każdy z tancerzy w danym momencie.

Można też zrobić z zapisanymi ruchami cokolwiek, co wpadnie do głowy. Przykładowo można wydrukować w 3D ścieżkę i ruchy zarejestrowane przez sensory i „wyrzeźbić” taniec, przetłumaczyć ruchy na dźwięk i „zagrać” muzykę tańcem. A jak ktoś się uprze to w końcu będzie można w końcu tańczyć o architekturze!

e-traces-lesia-trubat-08_800

E-TRACES jest na razie w fazie prototypu, ale widać potencjał w tym projekcie. Zaugmentowane baleriny mogą bez problemu znaleźć zastosowanie w czasie ćwieczeń, czy to profesjonalnych tancerzy szykujących się do występu, czy też początkujących tancerzy w szkołach tańca, lub nawet mogą pomóc samemu nauczyć się tańczyć.

Podobne wpisy