Robotyka

Dzięki egzoszkieletowi sparaliżowany rozpocznie Mistrzostwa Świata w Brazylii

egzo-brasil-2014

Kilka lat temu brzmiało by to jak science fiction – pierwsze kopnięcie piłki na zbliżających się Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Brazylii ma wykonać sparaliżowany człowiek. Zrobi to będąc ubranym w specjalny egzoszkielet kontrolowany przez jego mózg.

Egzoszkielet skonstruował doktor Miguel Nicolelis wraz z zespołem składającym się z 156 naukowców. Jego nazwa to BRA-Santos Dumont, na cześć Alberta Santos-Dumonta, brazylijskiego pioniera lotnictwa. Jest to wyjątkowy strój, ponieważ ma to być pierwszy egzoszkielet, który będzie sterowany za pomocą fal mózgowych pacjenta, a także będzie pierwszy, który ma dawać informacje zwrotne. Dzięki tym informacjom pacjent ma „czuć” to, co robi, dzięki systemowi elektronicznych czujników rozmieszczonych w stroju.

Będzie to też pierwsza demonstracja takiego systemu w takich warunkach. Do tej pory egzoszkielety były prezentowane na konferencjach lub filmowane w laboratoriach, skąd później trafiały na Youtube. Jeszcze nikt nie prezentował egzoszkieletu na stadionie na imprezie takiej rangi. Plan zakłada, aby póki co nieznana z imienia osoba ma wstać z wózka, sama dzięki szkieletowi podejść do piłki i ją kopnąć.

iron-man-brasil

Bardzo chcę zobaczyć jak to wyjdzie w praktyce. Egzoszkielety były do niedawna obecne tylko w świecie science fiction. Technologia jest cały czas rozwijana i już się pojawiają pierwsze sensowne egzoszkielety, głównie na potrzeby wojska. Rozwijane są również projekty medyczne, jak wspomniany BRA-Santos Dumont, które mają pozwolić sparaliżowanym ludziom przywrócić możliwość poruszania się. Kto wie, może wkrótce pojawi się pierwszy strój Iron Mana?

Aktualizacja 13.06.2014

A tak wyglądało pierwsze kopnięcie piłki na Mistrzostwach Świata w Brazylii.

exo-gif

Podobne wpisy