Robotyka

Fish on Wheels – ryba za kółkiem

fish-on-wheels

Robotyka to obszar, w którym liczy się przede wszystkim kreatywność. Można znaleźć różne szalone projekty, które wydawały się nierealne, a jednak powstały. Jednym z takich szalonych projektów jest Fish on Wheels, dzięki któremu ryba może sterować pojazdem.

Początki projektu znajdują się w holenderskim mieście Leerdam, gdzie w lutym 2014 roku w firmie Studio diip narodził się pomysł na Fish on Wheels. Projekt miał pokazać, że można wykorzystać wizję komputerową w ciekawy i śmieszny sposób. Wybór padł na akwarium i jej mieszkańca, któremu postanowiono dać możliwość poruszania się po pomieszczeniu. W tym celu umieszczono akwarium na elektrycznym pojeździe, nad którym zamontowano kamerę. Kamera, obserwując akwarium z góry, wychwytuje ruch ryby i na jego postawie porusza pojazd w odpowiednim kierunku. Dzięki temu ryba „pokazuje”, gdzie chce się udać.

W praktyce wygląda to tak:

Projekt spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Na tyle dużym, że twórcy postanowili przeprojektować całość i przygotowali kampanię na Kickstarterze. Jeżeli masz rybki i chcesz dać im trochę wolności to możesz wesprzeć projekt i otrzymać własny egzemplarz Fish on Wheels.

Podobne wpisy