Sztuczna inteligencja

Google kupuje kolejne startupy pracujące nad sztuczną inteligencją

google-ai

Google poszedł na zakupy i kupił kolejne dwa startupy zajmujące się sztuczną inteligencją – Dark Blue Labs i Vision Factory. Oba zespoły dołączą do Google DeepMind – projektu Google, który zajmuje się sztuczną inteligencją.

Nowe nabytki giganta z Mountain View pochodzą z Wielkiej Brytanii i są firmami prowadzonymi przez pracowników naukowych Oxford University. Google również „znaczącą” kwotę na rozwój tamtejszego wydziału zajmującego się informatyką.

Dark Blue Labs specjalizowało się w zagadnieniach związanych z machine learning i rozumieniem ludzkiej mowy przez maszyny. W Google będą rozwijać system rozpoznawania mowy do wydawania komend w smartfonach (sławne „Ok, Google”).

Natomiast Vision Factory zajmowało się wizją komputerową oraz rozpoznawaniem obrazów i obiektów przez maszyny. Pod skrzydłami Google będą się zajmować wyszukiwaniem za pomocą obrazów lub zdjęć robionych przez smartfony. Ich praca i wiedza może być również wykorzystana w projekcie samojeżdżących samochodów.

Warto dodać, że nie są to pierwsze firmy zajmujące się sztuczną inteligencją kupione przez Google. Na początku roku głośno było o przejęciu innej brytyjskiej firmy DeepMind Technologies za 650 milionów dolarów.

Google bardzo poważnie traktuje prace nad AI, które mogą znacznie poprawić jakość wyszukiwań. Może również zmienić sposób, w jaki korzystamy z komputerów (i wyszukiwarki). Zamiast rzucać garść słów kluczowych można zadać pytanie albo nawet je powiedzieć, a system będzie w stanie je zrozumieć i zareagować na nie. Korzystanie z komputerów stanie się wtedy tak naturalne jak rozmowa z drugim człowiekiem.

Podobne wpisy