Robotyka

GoPro planuje wypuścić własne drony

gopro-drone

GoPro, który do tej pory produkował kamery i akcesoria do nich, planuje wypuścić własną linię dronów.

Jak podaje Wall Street Journal, GoPro planuje, aby pierwsze drony mają być dostępne w sprzedaży w przyszłym roku. Ich cena ma być gdzieś pomiędzy 500 a 1000 dolarów, co stawia ich na podobnej półce cenowej co takie drony jak DJI Phantom czy Parrot.

Jest to zrozumiały krok

Z dwóch powodów.

Po pierwsze, pozwoli to firmie GoPro zdywersyfikować ofertę, co jest sensowne z biznesowego punktu widzenia. Obecnie oferta GoPro zawiera kamery i akcesoria do nich, a dodanie do nich dronów otworzy firmę na nowy, rosnący rynek.

I tak płynnie przechodzimy do drugiego powodu – rynek niekomercyjnych dronów rośnie, i to bardzo szybko. Gdzieś w tym całym zamieszaniu znajduje się GoPro, ale jako producent kamer. Jeżeli weźmiecie dowolnego prywatnego drona to istnieje duża szansa, że ma zamontowaną właśnie kamerę GoPro, ponieważ jest to mała i dość wytrzymała konstrukcja oferująca bardzo dobrą jakość obrazu. Idealna, aby wysłać ją w przestworza.

Istnieje jednak dość duże prawdopodobieństwo, że obecni i przyszli producenci dronów zaczną oferować wbudowane kamery w imię lepszego dopasowania wszystkich systemów maszyny, jak to zrobił DJI ze swoim Inspire 1. Gdy to się stanie, GoPro zostanie wykluczony z potężnego rynku. Oferując własnego drona sprawiają, że ta wizja przyszłości jest mniej realna.

Inna sprawa, że GoPro to marka, która może wciągnąć  nowe osoby w świat dronów i wspomóc ich popularyzację. Może się okazać, że GoPro zrobi z dronami podobną rzecz, co Apple ze smartfonami i tabletami – po prostu wyniesie je na nowy poziom i wręczy ludziom.

Pozostaje nam tylko czekać na premierę drona GoPro. Ze swoją stosunkowo niską ceną i prawdopodobnie porządnej kamerze może dość sporo namieszać na rynku.

Podobne wpisy