Augmented Reality

Hełm strażacki z augmented reality

ffhelmet

Augmented reality kojarzy się głównie z grami, prezentacjami i ogólnie rzeczami lekkimi, przyjemnymi. Jednak odpowiednio wykorzystana technologia AR może dać nieocenioną przewagę w ekstremalnych środowiskach. Takim środowiskiem jest bez wątpienia pożar.

Strażacy walczący z pożarami w zamkniętych pomieszczeniach są narażeni na wiele niebezpieczeństw. Operują w środowisku wysokich temperatur, pełnym toksycznych oparów, a wszechobecny dym utrudnia orientację i komunikację z innymi członkami zespołu. Stale trzeba obserwować zmiany temperatur i poziom tlenu w butlach, a do tego trzeba wypatrywać ofiar pożaru i jak najszybciej wynieść ich ze strefy zagrożenia.

Niektórzy zauważyli tutaj miejsce dla augmented reality i stworzyli projekty specjalnych, rozszerzonych hełmów dla strażaków. Za pomocą przeźroczystych wyświetlaczy wyświetlają na hełmie najbardziej potrzebne informacje, jak poziom tlenu w butli lub temperaturę otoczenia. Potrafią również skanować otoczenie i tworzyć trójwymiarowy układ pomieszczeń lub zapamiętywać przebytą trasę w budynku, ułatwiając poruszanie się w gęstym dymie. Informacje o pomieszczeniach i ich stanie są wysyłane i synchronizowane między całym zespołem strażaków, dzięki czemu każdy członek zespołu natychmiast dowiaduje się jaka jest sytuacja.

Na razie nie ma w pełni funkcjonalnych hełmów strażackich z augmented reality używanych na pierwszej linii walki z ogniem. Projekty są na razie na etapie proptypów lub conceptów. Znalazłem kilka, które prezentują pomysł i są dobrym punktem wyjścia do dalszych udoskonaleń.

W pierwszym przykładzie system jest pokazany z perspektywy strażaka biorącego udział w akcji. Ciekawy jest tutaj system sterowania za pomocą gestów ręką. Na każdym palcu (poza kciukiem) mamy przypisaną jakąś akcję. Dotknięcie kciukiem wybranego palca uruchamia przypisaną mu akcję. Poza tym film dokładnie pokazuje jak taki system teoretycznie miałoby działać w rzeczywistości.

Podobny pomysł ma szwedzki designer Omer Haciomeroglu w swoim C-Thru Smoke Diving Helmet. Ciekawostką w tym rozwiązaniu jest Selective Active Noise – system, który ma wyciszać odgłosy oddechu strażaka, dzięki czemu poprawiona zostanie komunikacja, a także będzie mógł lepiej słyszeć trzaski zwiastujące zawalenie się budynku lub odgłosy ofiar.

ffhelmet2

Kolejny przykład pochodzi z Belgii. Nazywa się Hateya i dostał się do finału Imagine Cup 2013. Różni się od poprzednich systemów tym, że dedykowany wyświetlacz w hełmie zastąpiony został okularami. Może to obniżyć koszt systemu. Dobrym pomysłem jest to, że każdy strażak może być hot-spotem dla sieci komunikacyjnej, ograniczając szanse na stracenie kontaktu z członkami zespołu.

Systemy augmented reality dla strażaków jeszcze przez jakiś czas będą prototypami. Jest to jednak przykład, jak odpowiednio zastosowana technologia augmented reality naprawdę „rozszerza rzeczywistość”. Gdy wejdą do służby mogą w znaczny sposób pomóc strażakom ratować ofiary pożaru i zwiększyć własne bezpieczeństwo.

Podobne wpisy