Robotyka

O robocie, co autostopem przemierzył Kanadę

hitchBOT at home with it's research team in Port Credit, Ontario.

HitchBOT to robot, który dostał nietypowe zadanie – miał przemierzyć całą Kanadę ze wschodniego wybrzeża na zachodnie. Niestety, HitchBOT nie jest autonomicznym pojazdem, a roboty w Kanadzie póki co nie mogą mieć prawa jazdy, więc została mu tylko jedna opcja – wystawić kciuk i liczyć na podwózkę.

Swoją podróż zaczął w Port Credit w Ontario, gdzie powstał. Został zbudowany przez grupę osób interesujących się relacjami między ludźmi a technologią. David Smith, jeden z twórców hitchBOTa mówi, że celem było postawienie robota w nietypowych sytuacjach i sprawdzenie, co z tego wyjdzie. Poza tym jest to eksperyment społeczny, który sprawdza, czy roboty mogą zaufać ludziom.

hitchBOT in a car

Robot został skonstruowany tak, aby był całkowicie zależny od ludzi. Nie potrafi się poruszać, więc jedyną opcją, aby mógł się przemieścić, jest przeniesienie go przez człowieka. Potrafi za to „rozmawiać” i rzucać ciekawostkami oraz twittuje i wrzuca zdjęcia na Instagram, dokumentując swoją epicką wyprawę.

Został zbudowany z rzeczy, które można kupić w sklepie z narzędziami i jest na tyle lekki i mały, że bez problemu można go podnieść i umieścić w foteliku dla dzieci. Starano się również, aby jego wygląd zachęcał do zatrzymania się i zabrania go.

Na stronie hitchBOTa można oglądać postępy podróży. Po pokonaniu takiego dystansu można już chyba stwierdzić, że roboty mogą zaufać ludziom.

Podobne wpisy