Inne

H+ Weekly – rok później

hplus-weekly

Rok temu, siedząc w Google Campus w Londynie, wysłałem pierwsze wydanie H+ Weekly.

Przez ten czas co tydzień wysyłałem newsletter pełny linków do artykułów, newsów lub filmów o transhumaniźmie, robotyce, sztucznej inteligencji, biotechnologii i innych futurystycznych technologiach. H+ Weekly ma na koncie 53 wydania i kolejne są w drodze.

Do każdego wydania przesiewam setki linków z różnych źródeł – Reddit, blogi, magazyny – i wybieram te, które uważam są warte podzielenia się.

Z całego tego szumu nauczyłem się jednej rzeczy – science fiction staje się rzeczywistością.

Tempo, w jakim rozwija się technologia, jest niesamowite. Mamy maszyny rozumiejące ludzką mowę i potrafiące odpowiednio zareagować. Algorytmy potrafią rozpoznawać obrazy czasami lepiej niż ludzie. Samochody potrafią same jeżdzić i nie rozbijać się po drodze. Nauczyliśmy się czytać DNA, a teraz uczymy się jak pisać kod DNA.

To wszystko było science fiction jeszcze 10 lat temu. Dzisiaj jest to science reality.

Ray Kurzweil spopularyzował pojęcie exponential growth w odniesieniu do technologii. Opisywał w ten sposób technologie, których koszt lub moc rośnie lub spada w tempie wykładniczym. Czyli bardzo szybko.

Prawo Moore’a jest świetnym przykładem wykładniczego wzrostu. Ta bardziej obserwacja niż prawo, mówi, że mniej więcej co 18 miesięcy ilość tranzystorów w procesorach, a tym samym moc obliczeniowa komputerów, podwaja się.

MooresLaw2

Choć niektórzy uważają prawo Moore’a za nieaktualne, podobny trend zauważono w ilości miejsca na dyskach twardych czy kosztach sekwencjonowania DNA.

Obecnie technologia rozwija się w tempie wykładniczym. Zmiany będą coraz szybsze i jeżeli odwrócisz wzrok na moment, możesz nie rozpoznać świata. Tak szybko wszystko się zmienia.

Przygotowując każde wydanie H+ Weekly widzę owe zmiany i chcę się dzielić nimi z moimi czytelnikami. Udowadniam wam, że William Gibson miał rację mówiąc, że przyszłość jest tutaj, tylko nie jest równomiernie rozdystrybuowana. Gdzieś tam jest ktoś w laboratorium albo w warsztacie pracujący nad czymś rodem z science fiction. Przez H+ Weekly chcę wam to pokazać.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami, to zapraszam do zapisywania się do H+ Weekly lub śledzenia newslettera na Facebooku, Twitterze lub Medium.

Podobne wpisy