Robotyka

Inteligentne automatyczne drzwi

Automatic Door Fail

Automatyczne drzwi nie są zbyt ogarnięte. Mija trochę czasu zanim się połapią, że chcemy przez nie przejść. Niekiedy otwierają się niepotrzebnie, kiedy ktoś przejdzie obok. Naukowcy z Japonii mają jednak receptę na te problemy – inteligentne automatyczne drzwi.

Ich „inteligencja” opiera się na tym, że posiadają specjalną kamerę skanującą otoczenie w 3D. Obraz z kamery jest przetwarzany przez odpowiednie algorytmy, które potrafią określić, czy chcemy przejść przez drzwi. Potrafią wykryć, że ktoś przechodzi obok i się nie otworzą. Do tego potrafi określić jak szybko się poruszamy w kierunku drzwi i otworzyć się odpowiednio wcześniej, abyśmy nie musieli przed nimi zwalniać.

Twórcy twierdzą, że kamera może działać w warunkach pełnego nasłonecznienia, jak i w całkowitych ciemnościach. Nie straszne mu deszcz czy śnieg (które by wprowadzały dodatkowy szum w obrazie), woda na obiektywie czy zakłócenia z innych czujników.

Raczej szybko nie zobaczymy inteligentnych automatycznych drzwi wokół nas. Swoje na pewno zrobi cena. Japońskie rozwiązanie doda ok. 1000 dolarów do ceny drzwi. Cena jednak powinna cały czas spadać i może w końcu doczekamy się takich drzwi jak z filmów science-fiction (niech jeszcze robią takie wzium!).

Zdjęcie: Pat Joyce

Podobne wpisy