Wearable

Inteligentne soczewki kontaktowe od Google

Google Lens

Jeżeli spodziewaliście się Google Glass w formie soczewki kontaktowej to, niestety, zawiodę was. Google opracowuje wspólnie ze szwajcarską firmą farmaceutyczną Novartis soczewki kontaktowe, które mierzyłyby poziom cukru u osób z cukrzycą.

Osoby cierpiące na cukrzycę muszą ciągle obserwować poziom cukru we krwi, aby w odpowiednim momencie dać sobie zastrzyk insuliny. Jeżeli tego nie zrobią, mogą stracić przytomność, a nawet umrzeć. Procedura badania poziomu cukru we krwi nie jest przyjemna, bo opiera się na ciągłym kłuciu się w palce, dlatego szukano innych metod sprawdzania poziomu cukru. Między innymi odkryto, że zamiast krwi można badać łzy.

Jednak tu też natrafiono na problem – trudno zapłakać na zawołanie, a co dopiero zapłakać na zawołanie kilka razy dziennie. Można pobierać łzy strzykawkami, ale nikt chyba by nie chciał bawić się igłami bardzo blisko swoich oczu.

W tym miejscu pojawia się Google i jego osławiony program Google X, który jest odpowiedzialny m.in. za Google Glass czy samojeżdżące samochody.

W laboratoriach Google X opracowano soczewkę kontaktową, w której umieszczono chip analizujący dane i czujnik poziomu glukozy, dzięki któremu można badać skład łez i określać poziom cukru we krwi. Elementy elektroniczne znajdują się pomiędzy dwoma warstwami delikatnego materiału. Łza wpływa do czujnika przez mikroskopijny otwór, analizowana, a wynik analizy jest przesyłany bezprzewodowo dzięki cienkiej jak ludzki włos antenie. Wynik może być następnie wyświetlany na smartfonie, opasce lub smartwatchu, ale planuje się również umieścić miniaturą diodę LED, która ma informować chorego o potrzebie zrobienia zastrzyku.

Niedawno firma Novartis ogłosiła, że zamierza wykorzystać pomysł Google’a i wprowadzić soczewki na rynek. Szwajcarzy nie chcą zatrzymać się tylko na badaniu poziomu glukozy we krwi, ale chcą wykorzystać soczewki w leczeniu presbyopii (prawdopodobnie soczewka automatycznie zmieniałaby ogniskową), a nawet rozważają wszczepianie soczewek bezpośrednio do oka.

Soczewki nie pojawią się zbyt szybko na rynku. Google ujawnił projekt w styczniu 2014 roku i czeka go jeszcze długa droga od prototypu przez testy kliniczne, aż może w końcu zostanie dopuszczony do użytku.

Źródło: Gizmodo, Wikipedia

Podobne wpisy