Robotyka

Koreańczycy chcą wprowadzadzić egzoszkielety do stoczni

exoskeleton-2

Koreańczycy z Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering w ostatnim czasie eksperymentowali z egzoszkieletami, które mają usprawnić pracę przy montażu wielkich statków w ich stoczniach. Plan jest prosty – dajmy naszym pracownikom nadludzką siłę, aby szybciej i sprawniej montowali olbrzymie statki.

Wstępne testy pokazały, że projekt spełnia założenia. Reakcja pracowników, którzy testowali szkielet również jest pozytywna. Podobało im się, że mogli wielokrotnie podnosić ciężkie przedmioty bez przemęczania się. Byliby weselsi, gdyby egzoszkielet poruszał się szybciej i pozwalał na podnoszenie większych ciężarów.

Egzoszkielet został tak zaprojektowany, aby pasował dla wszystkich ludzi, których wzrost wynosi 160-185 centymetrów. Szkielet z włókna węglowego, stopów aluminium i stali waży 28 kilogramów, ale jego operator nie czuje tego ciężaru, ponieważ ciężar szkieletu nie jest przekazywany na operatora. Energia w akumulatorach wystarcza na 3 godziny pracy, w czasie której można się poruszać normalnym tempem oraz podnosić przedmioty o wadze do 30 kg tak, jakby nic nie ważyły. Docelowo planuje się zwiększenie udźwigu egzoszkieletu do 100 kg.

Instalacja pracownika w egzoszkielecie jest bardzo prosta. Pracownik najpierw zaczepia buty w stopach szkieletu, a następnie przypina się pasami do maszyny. I to tyle. Potem szkielet posłusznie wykonuje ruchy operatora. Aby poruszyć się wystarczy zrobić krok do przodu, itp.

Plany są również, aby można było mieć różne szkielety do różnych zadań. Podczepiając dodatkowe elementy, np. mały dźwig do mocowań na plecach można rozszerzyć możliwości szkieletu.

Może jeszcze trochę i w zakładach przemysłowych zobaczymy prawdziwego Caterpillar P-5000 Work Loader.

Koreańczycy może właśnie pokazują jak będą wyglądać hale montażowe przyszłości. Wiele rzeczy można zautomatyzować i kazać robić robotom, ale w niektórych przypadkach znajdzie się część pracy, którą musi wykonać człowiek. Raczej nie będziemy obserwować całkowitego zastępowania pracowników robotami, a raczej uzupełnianie maszyn ludzkimi zdolnościami. Egzoszkielety są właśnie takim uzupełnieniem i należy się spodziewać, że to one, a nie egzoszkielety wojskowe czy medyczne, pojawią się jako pierwsze wśród nas.

Podobne wpisy