Sztuczna inteligencja

Mario, który nauczył się grać w Mario

mario-ai

Badacze z uniwersytetu w Tübingen opracowali sztuczną inteligencję, która nie tylko nauczyła się grać w Mario. Ich AI była Mario i była świadoma swojego otoczenia.

Ale po kolei. Naukowcy z uniwersytetu w Tübingen, którzy na co dzień zajmują się sprawami związanymi z algorytmami, stworzyli autonomiczny program, którym nauczył się jak działa świat w Mario.

Program uczył się na dwa sposoby. Mógł przyjmować „prawdę o świecie” od ludzi, ale równie dobrze mógł dochodzić do podobnych wniosków sam. W pierwszym przypadku wierzył na słowo ludziom. W drugim, metodą prób i błędów dochodził do pewnych wniosków, a następnie mówił, że dana akcja może mieć taki, a nie inny efekt. W tym przypadku nie był w 100% pewny rezultatów.

Mario AI mówi!
Mario AI mówi!

Właśnie. Mówił. Mario AI mówi i rozumie ludzką mowę. Można mu zadawać pytania, a on będzie odpowiadał głosem robota jak się czuje, czy jest głodny, itp. Może też przyjmować komendy i wiedzę od ludzi. Wystarczy powiedzieć, że jak skoczysz na grzybka, to grzybek umiera, a Mario zrozumie o co chodzi i zaktualizuje swój obraz świata. Można go też nakierować, aby odkrył jakąś zasadę kierującą jego światem.

mario-knowledge
Sposób, w jaki Mario AI przechowuje wiedzę o świecie

Mario kieruje się kilkoma prostymi zasadami. Gdy współczynnik ciekawości jest odpowiednio wysoki, Mario wyruszy na eksplorację świata. Gdy jest głodny, zacznie szukać i zbierać monety. Te proste zasady pozwalają mu zrozumieć świat, w którym się znalazł, bez żadnej ingerencji z zewnątrz.

Mario z Tübingen jest więc świadomym tworem żyjącym w prostym świecie gry. Niektórych może taka konkluzja zafascynować, innych przerazić.

Podobne wpisy