Human-Computer Interfaces

Mi.Mu – muzyczne rękawice Imogen Heap

Mi.Mu

Angielska multiinstrumentalistka Imogen Heap chce zmienić sposób, w jaki obsługuje komputer podczas występów na żywo. Zamiast pokręteł, klawiszy i przycisków chce wykorzystać swoje dłonie uzbrojone w rękawice odczytujące ułożenie jej palców i dłoni.

Spadające ceny części elektronicznych sprawiły, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na zbudowanie urządzeń, o których marzą. Postępująca rewolucja hakerów i majsterkowiczów na nowo definiuje jak obsługujemy komputery i inne urządzenia. Ta rewolucja nie ominęła świata muzyków, co pokazuje Imogen Heap prezentując swoją wizję na interakcję z komputerem za pomocą specjalnych rękawic.

Rękawice noszą nazwę Mi.Mu i są wyposażone w szereg czujników, które potrafią określić ułożenie palców i dłoni. Informacja przesyłana jest następnie bezprzewodowo do komputera, na którym zainstalowano i skonfigurowano program muzyczny. Odpowiednie gesty, ułożenie dłoni i pojedynczych palców zmapowano na odpowiednie funkcje. Za pomocą Mi.Mu można unosząc rękę manipulować wysokością dźwięku, obracając dłonią ustawienia filtru, a odpowiednie ułożenia palców przełączają pomiędzy dźwiękami.

Imogen Heap argumentuje, że ten sposób kontrolowania programów muzycznych jest wygodniejszy i bardziej naturalny. Na pewno Mi.Mu wyglądają świetnie na żywo i dają większe pole do popisu w temacie wizualizacji i choreografii. Ale aby się przekonać, czy naprawdę są takie, jak je zachwala Imogen, należałoby je mieć. Rękawice można albo kupić, albo zbudować samemu. Tak, projekt jest open source. Wszystkie informacje o materiałach, częściach i jak je złożyć są udostępnione publicznie. Wystarczy wejść na tą stronę (zakładka diy), zaopatrzyć się w materiały i budować.

Podobne wpisy