Robotyka

Miroboty

mirobot

Na pomysł zbudowania prostego i taniego, ale jednocześnie dającego spore możliwości robota Ben Pirt wpadł, gdy zwiedzał londyńskie Science Museum. Był tam wystawiany robot-żółw z 1970, który przywołał Benowi wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to sam bawił się podobnym robotem. Ta wizyta zainspirowała go do zbudowania prostego robota, które nawet dziecko będzie w stanie programować i w ten sposób wprowadzić młode pokolenie majsterkowiczów w świat robotyki. Jakiś czas później i po udanej zbiórce na Kickstarterze powstał Mirobot.

Czym jest Mirobot?

Mirobot to prosty robot rysujący linie na kartce papieru. Został zaprojektowany w taki sposób, aby nawet dzieci nie miały problemów z jego zbudowaniem i programowaniem. Jest zbudowany na bazie popularnego Arduino i jest wyposażony w odbiornik Wi-Fi, moduł line follower (pozwalający na poruszanie się wzdłuż narysowanej linii) oraz proste sensory wykrywające kolizje z innymi obiektami.

mirobot_kids

Programowanie robota również jest bardzo proste i można skorzystać z kilku sposób, aby powiedzieć robotowi, co chcemy, aby narysował. Można wykorzystać specjalny program, w którym program dla robota „pisze się” przeciągając odpowiednie bloki, tworząc w ten sposób instrukcje typu „jak dotkniesz czegokolwiek lewym sensorem, skręć o 90 stopni w lewo i jedź dalej”. Bardziej zaawansowani mogą programować Mirobota używając JavaScript, LOGO, albo programując bezpośrednio Arduino.

Nawet ładowanie programu ułatwiono jak tylko się dało. Nie trzeba wpinać żadnych kabli ani robić niczego specjalnego z robotem – wystarczy załadować program przez Wi-Fi i już robot będzie robić, co mu kazaliśmy.

mirobot_drawing

Jak zdobyć Mirobota?

Są dwa sposoby na zdobycie własnego Mirobota. Pierwszy to kupno robota. Cena – 50 funtów za wersję do zlutowania i 60 funtów za wersję od razu gotową do użycia. Druga opcja to opcja dla majsterkowiczów. Mirobot jest projektem open source i wszystkie pliki oraz dokumentacja potrzebna do jego zbudowania są dostępne publicznie. Wystarczy wejść na GitHub, znaleźć pliki zawierające plany nadwozia, płytek drukowanych oraz kod programu ładowanego do Arduino, ściągnąć je i już można zacząć budować swojego robota.

Pora na nauczanie robotyki w szkołach

Miałem okazję zobaczyć Mirobota w akcji podczas wystawy w Royal Hall w Londynie. Rzeczywiście, programowanie robota jest bardzo proste i nawet małe dziecko powinno sobie poradzić z tym wyzwaniem. Spytałem się Bena, czy lutowanie małych elementów nie będzie problemem dla dzieci. Odpowiedział, że nie jest to problemem dla nich, radzą sobie i z tym świetnie.

Myślę, że byłoby dobrym pomysłem, aby w szkołach na zajęciach z informatyki lub techniki można było nauczyć się programować lub budować robota. Open source’owe projekty takie jak Mirobot znacząco ułatwiają dzieciom poznanie podstaw programowania i robotyki oraz pokazuje, że nie jest to aż tak straszne. Może także zachęcić dzieci do bycia inżynierami i projektantami robotów, które przecież są przyszłością gospodarki i wielu innych dziedzin życia.

Pokażcie Mirobota nauczycielom lub znajdźcie najbliższy hackerspace i pokażcie tego robota. Może dzięki temu zainspirujemy młode pokolenie do bycia inżynierami i projektantami robotów.

Podobne wpisy

  • Bartosz Mogiełka

    Pomysł nauczania robotyki w szkole jest dobry, tylko czy ten „specjalny program” będzie działał na WIN95?

    • Coś czuję, że moglibyśmy godzinami rozprawiać o tym, jak poprawić edukację w Polsce ;) Szczególnie tą związaną z komputerami. Ale chyba nie jest już aż tak źle… może mają XP?