Augmented Reality

Navdy – nawigacja w samochodzie niczym z kokpitu myśliwca

navdy-800x600

Zaawansowane systemy coraz śmielej wchodzą w świat motoryzacji. Google pracuje nad samojezdnymi samochodami i wersją Androida dla samochodów. Apple wypuścił intergację iPhone’ów i Siri z samochodami. Rozwiązania wykorzystujące augmented reality też zaczynają się pojawiać w autach, o czym pisałem jakiś czas temu. Teraz trafiłem na kolejne ciekawe urządzenie – Navdy, które wyświetla dodatkowe informacje na ekranie HUD zamieniając deskę rozdzielczą w kokpit myśliwca.

Kierowcy zapewne wiedzą, że korzystanie ze smartfona w czasie jazdy może być niebezpieczne, a w najlepszym przypadku kosztowne. Odbieranie telefonu i inne powiadomienia potrafią skutecznie odciągnąć uwagę od drogi. Podobnie jest z nawigacjami. Zazwyczaj są gdzieś z boku i sprawdzanie, gdzie jesteśmy też może zdekoncentrować kierowcę.

Jeżeli nie możecie oderwać się od smartfonu lub po prostu nie chcecie być rozpraszani przez nawigację to pojawiło się rozwiązanie prosto z San Franscisco, które rozwiązuje te problemu, a przy tym świetnie wygląda.

navdy-4

Navdy jest małym urządzeniem, które umieszczamy na desce rozdzielczej za kierownicą. Rozkładamy ekran, parujemy ze smartfonem i już wszystko jest gotowe. Za pomocą małego projektora informacje są wyświetlane na ekranie HUD (Heads Up Display) podobnym do tego, którego używają od dawna piloci myśliwców. Dzięki temu wszystkie potrzebne informacje mamy od razu przed sobą na linii wzroku i nie trzeba tracić drogi z pola widzenia, aby sprawdzić trasę czy zobaczyć, kto dzwoni.

navdy-2

Możliwości tego małego urządzenia są dość spore. Może wyświetlać trasę oraz odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne. Do tego obsługuje SMS-y, Twittera, Facebooka, aplikacje muzyczne i inne komunikatory. Wiadomości można odczytać samemu lub kazać urządzeniu nam je przeczytać. Dzięki połączeniu z systemami pokładowymi samochodu może też pokazywać aktualną prędkość i liczbę obrotów, a w przyszłości może pokazywać aktualne spalanie czy stan kontrolek. Do sterowania używa się gestów i głosu. W ten sposób kierowca nie będzie rozpraszany, kiedy będzie szukał odpowiedniej ikonki na małym ekranie smartfona.

navdy-3

Ciekawie rozwiązano w Navdy problem, kiedy za nawigację służy nam smartfon, a ktoś właśnie dzwoni. Zazwyczaj w takich przypadkach aplikacja z nawigacją zostaje schowana, a na pierwszy ekran wskakuje aplikacja do obsługi połączeń. Navdy w takich przypadkach dzieli ekran na dwie części – w jednej jest nawigacja, a w drugiej przychodzące połączenie. Proste rozwiązanie, a jak poprawia komfort jazdy.

Navdy można już zamawiać w pre-orderze. Cena to 299$, ale do tego trzeba doliczyć 30$ kosztów wysyłki do Polski. Wysyłka ma się zacząć na początku 2015 roku.

Podobne wpisy