Inne

Nicholas Negroponte – Historia 30 lat przyszłości

nicholas-ted-talk-1

Snucie wizji przyszłości nie jest takie trudne. Prawdziwą sztuką jest zaproponowanie takich wizji, które się spełnią. Nicholas Negroponte, człowiek, który widział przyszłość będzie nas prowadził przez swoje wizje, które się spełniły.

Kim jest Nicholas Negroponte?

Nicholas Negroporte jest Amerykaninem greckiego pochodzenia. Ukończył architekturę na MIT. Pionier komputerowego wspomagania projektowania i programów CAD. Założyciel MIT Media Lab. Twórca One Laptop Per Child – organizacji, której celem było opracowanie taniego laptopa dla dzieci z biednych krajów, aby pomóc im w edukacji. Autor Being Digital. Był pierwszym inwestorem magazynu Wired, na łamach którego w latach 1993-1998 prowadził co miesięczną kolumnę nazwaną Move Bits, Not Atoms. Więcej na temat życia i działalności Nicholasa możecie przeczytać na Wikipedii.

Historia innowacji

W swoim TED Talk Nicholas prowadzi nas przez ostatnie 30 (a nawet 40) lat rozwoju technologii. Swoją opowieść zaczyna w latach 60. i 70. XX wieku. Pokazuje swoje eksperymenty z komputerami, w tym pierwsze eksperymenty z ekranami dotykowymi, w których nikt nie widział przyszłości. Wiele razy będzie wspominać, jak o czymś mówił, że za 5-10 lat to coś się stanie. Po czym mija 5-10 lat i rzeczywiście się to ziściło. Będzie przywoływał swoje, jak się okazało, trafne przepowiednie. Będzie też mowa o początkach oczywistych dzisiaj dla nas technologii, których potencjał w tamtym czasie nie był dostrzegany.

Na końcu Nicholas przedstawi swoją wizję przyszłości, w której główną rolę odgrywać będą technologie dostarczające internet tam, gdzie go jeszcze nie ma. Powie też powie, co będzie za 30 lat.

Bardzo mi się spodobała uwaga na temat Internet of Things, może napiszę coś więcej na jej temat.

Co sądzicie o wizjach Nicholas Negroponte? Może macie swoje własne?

Podobne wpisy