Human-Computer Interfaces

OpenBCI, czyli wydrukuj sobie skaner mózgu

open-bci

Do tej pory, aby móc w jakikolwiek sposób monitorować pracę mózgu trzeba było mieć drogi i specjalistyczny sprzęt oraz dość wiedzy, żeby być w stanie zrobić coś z danymi, które zbierzemy ze skanera. Conor Russomanno i Joel Murphy chcą to zmienić. Budują tani i prosty do wykonania open source’owy skaner mózgu (EEG), który można wydrukować w domu i dzięki któremu można zacząć się bawić swoim mózgiem znacznie prościej, szybciej i taniej.

OpenBCI

OpenBCI składa się z komputera oraz sensorów podczepionych do uchwytu (który nazywa się Spider Claw 3000) wyglądający jakby wielka dłoń chwyciła cię z tyłu głowy. Urządzenie posiada również nadajnik Bluetooth, więc można się pozbyć wielu kabli. Opisana wersja miała zbiórkę pieniędzy na Kickstarterze i będzie można niebawem kupić.

Ale, ponieważ jest to projekt open source, to możecie sami sobie złożyć swój własny egzemplarz OpenBCI. Potrzebne elementy można wydrukować w drukarce 3D dzięki udostępnionym plikom źródłowym. Układ jest zbudowany wokół znanego majsterkowiczom Arduino, co ułatwia montaż i komunikację z komputerem. Jeżeli chodzi o software to wszelkie potrzebne pliki źródłowe także są upublicznione. Udostępnione są także narzędzia pomocnicze. Kod możecie znaleźć na GitHubie.

Możliwości tego urządzenia są ogromne i tylko wyobraźnia osób, które będą z niego korzystały, są tutaj ograniczeniem. Dzięki OpenBCI można dużo prościej dostać się do naszego mózgu, badać go lub po prostu bawić się z nim. Możliwe, że odpowiednio nagłośniony i wypromowany zrobi to samo w dziedzinie neurotechnologii i interfejsów mózg-komputer (brain-computer interfaces), co Arduino i Raspberry Pi zrobiło w dziedzinie elektroniki, czyli znacznie obniży próg wejścia w tego typu technologie i ułatwiło tworzenie własnych urządzeń. A dzięki temu, że jest to projekt open source, można się spodziewać powstania odpowiedniej społeczności służącą pomocą i radą, a także rozwijającą możliwości urządzenia.

Podobne wpisy