Augmented Reality

Penguin NAVI

penguin-navi-2

W oceanarium Sunshine Aquarium w Tokio zastanawiano się, jak tu sprawić, aby zwiększyć liczbę odwiedzających. W końcu postanowiono, że ludzi do akwarium będą sprowadzać pingwiny, bo są słodkie i każdy je lubi. Zamiast jednak wypuścić w miasto prawdziwe pingwiny wysłano, dzięki augmented reality, wirtualne pingwiny.

Tokio to duże i bardzo zatłoczone miasto, posiadające mnóstwo atrakcji, które walczą o uwagę turystów. W takim otoczeniu trudno przekonać turystów, aby wybrali akurat tą, a nie inną atrakcję. Położenie Sunshine Aquarium również nie pomagało, bo trzeba było jeszcze przekonać potencjalnych odwiedzających, aby pokonali dodatkowy kilometr, dzielący oceanarium od stacji kolejowej. Ludzie z oceanarium doszli do wniosku, że potrzebują czegoś oryginalnego i nowego. Postanowili skorzystać z najnowszych technologii oraz ludzkich słabości i stworzyli Penguin NAVI – aplikację, w której słodkie, wirtualne pingwiny prowadzą do celu.

penguin-navi

Wykorzystując augmented reality i GPS aplikacja wyświetla na drodze małe pingwiny, za którymi należy podążać. Ruch ptaków starano się odtworzyć najwierniej jak to tylko możliwe. Wykorzystano w tym celu motion capture do przeniesienia ich ruchu na modele 3D. Przy okazji udowodniono naukowo, że ich sposób poruszania się wynika z powodu umieszczenia środka masy.

Aplikacja odniosła spektakularny sukces, zwiększając liczbę odwiedzających Sunshine Aquarium o 150%, przy okazji zapewniając mnóstwo zabawy dzieciom, jak i dorosłym. Penguin NAVI to świetny przykład, jak odpowiednie wykorzystanie augmented reality może zamienić nudną aplikację wskazującą drogę na coś naprawdę niesamowitego.

Podobne wpisy