Wearable

Pierścionek czytający słowa

FingerReader

Naukowcy z MIT Media Lab opracowali urządzenie wyglądające jak wielki pierścionek, które potrafi oczytać wskazane słowo w tekście i wypowiedzieć je na głos.

Urządzenie nazywa się FingerReader. Zakłada się go na palec wskazujący niczym pierścionek i wskazuje się nim słowo do przeczytania. Zamontowana w urządzeniu kamera odczytuje słowo, a następnie czytnik, poprzez syntezator mowy, wymawia je. Czytnik potrafi odczytać słowa z różnych powierzchni – nie straszne mu teksty na papierze czy na ekranach. Jedynym problemem są teksty wyświetlane na wyświetlaczach dotykowych. Dotknięcie takiego ekranu może zmienić położenie tekstu, a wtedy FingerReader się gubi.

FingerReader

FingerReader potrafi określić, kiedy kończy lub zaczyna się linia tekstu lub kiedy palec zsuwa się z niej. W takich sytuacjach urządzenie informuje o tym użytkownika wibrując w odpowiedni sposób.

Twórcy urządzenia zbudowali je z myślą o osobach, które mają problemy ze wzrokiem. FingerReader jest o wiele lepszy w użytkowaniu niż inne czytniki i oferuje lepszą jakość. Nie trzeba skanować całej strony ani męczyć się z ustawianiem kamer. Wystarczy wskazać palcem słowo, co jest bardzo naturalną czynnością.

Widzą również zastosowanie w tłumaczeniach tekstów – wiedząc, jakie słowo mamy przeczytać i wiedząc, w jakim jest języku, można je przetłumaczyć na dowolny inny język.

FingerReader jest póki co prototypem, ale ludzie z Fluid Interfaces Group, którzy są odpowiedzialni za projekt, nie wykluczają produkcji w najbliższej przyszłości. Mam nadzieję, że uda im się wprowadzić czytnik na rynek. Ułatwiłby życie wielu osobom i nieco uniezależniłby je.

Podobne wpisy