Robotyka

Poppy – robot humanoid do samodzielnego montażu

poppy-2

Jeżeli chcecie zbudować robota na miarę Asimo, a nie macie zbędnych kilku milionów dolarów i sztabu inżynierów do pomocy to możecie się zainteresować Poppym –  open source’owym dwunożnym robotem humanoidalnym.

Poppy powstał jako część projektu mającego za zadanie poznać mechanizm ruchu na dwóch nogach. Jego wysokość to ok. 80cm, waży 3.5kg i potrafi chodzić, poruszać rękoma oraz obracać tułowiem. Potrafi też komunikować się z ludźmi za pomocą dwóch kamer i twarzy będącej ekranem LCD.

Jak wspomniałem wyżej, Poppy jest projektem open source. Oznacza to, że możecie ściągnąć projekt i sami go zbudować. Wiele części jest drukowanych, lecz robot wymaga paru specjalistycznych elementów, przez co jego cena rośnie. Póki co wynosi ona ok. 11 000$.

Ale jak uda się wam wszystko zebrać to złożenie robota nie powinno sprawić większych trudności.

Mam nadzieję, że Poppy rozpocznie podobny ruch w robotyce porównywalny z tym, co osiągnęły Arduino i Raspberry Pi w elektronice. Poppy może być protoplastą nowej klasy urządzeń dla majsterkowiczów chcących szybko i tanio zbudować nie tylko humanoidalnego robota, ale robota w ogóle. Na razie jednak Poppy, jego twórcy i osoby zaangażowane w jego rozwój muszą znacznie zmniejszyć cenę za pojedynczego robota, która jest poza zasięgiem wielu osób.

Jeżeli im się uda… kiedyś haker musiał zbudować robota śledzącego linię (line follower). Dzisiaj jest to dron. Jutro może to być humanoidalny robot.

Podobne wpisy