Transhumanizm

Protezy też mogą być piękne

limbs

Słysząc słowo „proteza” pojawia nam się w głowie obraz niezbyt estetycznej rzeczy, która ma imitować utraconą kończynę. Pacjent zaś czuje, że to coś nie jest częścią jego ciała. Z pomocą przychodzą designerzy, którzy potrafią stworzyć coś indywidualnego i tak pięknego, że ich klienci akceptują protezy. Ba, czują nawet dumę, że taką mają!

Przedstawię wybrane prace dwóch designerów. Polecam przejrzeć ich strony i galerie, gdzie znajdziecie dużo więcej przykładów artystycznych protez.

Prace Scotta Summita powinny być wydawać się wam znajome. Sam kilka razy trafiłem na nie w różnych galeriach i stronach typu kwejk czy 9GAG. Polecam obejrzeć jego TED Talk, w którym opowiada o tworzeniu pięknych protez.

Scott Summit 1

Scott Summit 5

Scott Summit 2

Scott Summit 3

Scott Summit 4

Kolejny zestaw protez – Alternative Limb Projectto dzieła Sophie de Oliveira Barata. Również polecam jako uzupełnienie wysłuchać jej opowieści z TED Talk.

Sophie de Oliveira Barata 1

Sophie de Oliveira Barata 2

Sophie de Oliveira Barata 3

Sophie de Oliveira Barata 4

Sophie de Oliveira Barata 5

Sophie w swoim opowieściach wspomina żołnierza Ryana. Ryan powiedział jej, że ludzie, którzy widzieli jego spersonalizowaną protezę chcieli sami stracić swoje zdrowe, naturalne kończyny, żeby móc mieć coś tak wspaniałego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co zrobił Hugh Herr ze swoimi sztucznymi nogami i jak szybko doskonalone są protezy dłoni to może wkrótce doczekamy się czasów, kiedy to ludzie będą pozbywać się swoich kończyn na rzecz sztucznych.

Co o tym sądzicie? Dalibyście uciąć sobie rękę, żeby mieć nową, ładniejszą?

Podobne wpisy