Robotyka

Wydrukowany robot-jastrząb będzie nowym odstraszaczem ptaków

robird

Holenderska firma Clear Flight Solutions opracowała roboty-ptaki, które latają nie używając silników, ale dzięki machaniu skrzydłami niczym prawdziwe ptaki. Nazwali je robirdami (od robotic birds) i mają nadzieję, że zostaną inteligentnymi odstraszaczami małych ptaków.

Robirdy są zbudowane z włókna węglowego i nylonu, a przy ich produkcji szeroko wykorzystywane jest drukowanie 3D. Kształtem robot może przypominać orła lub sokoła i jest zdalnie sterowany z ziemi. Dodajmy do tego, że jego ruchy w powietrzu przypominają ruchy prawdziwego drapieżnika i już mamy odstraszacza ptaków na miarę XXI wieku.

Na razie robirdy są w fazie testów, których wyniki są dość obiecujące. Testowano je na wysypiskach śmieci, gdzie zmniejszyły liczbę małych ptaków grzebiących w śmieciach o 75%. Plany na przyszłość zakładają dodanie robirdom sztucznej inteligencji i wykorzystanie ich w rolnictwie oraz wokół lotnisk do odstraszania ptaków.

Twórcy robirdów mają nadzieję, że wkrótce ich wynalazek znajdzie zastosowanie na lotniskach do odstraszania ptaków, aby nie wleciały do silników samolotów i nie spowodowały katastrofy. Obecnie wykorzystuje się w tym celu specjalnie wyszkolone ptaki drapieżne, ale one również mogą wpaść do silników. Po wyposażeniu robirdów w pewną dozę sztucznej inteligencji pozwalającej uniknąć im takich wypadków mogłyby być równie skutecznym odstraszaczem co prawdziwe jastrzębie lub orły. Oczywiście do czas, aż ptaki połapią się, że to nie są prawdziwe drapieżniki.

Podobne wpisy