Robotyka

Robot drwal

Pruning Robot

Roboty wysyłamy wszędzie tam, gdzie posłanie człowieka byłoby zbyt niebezpieczne. Wysyłamy je w kosmos, do reaktorów jądrowych, w głębiny. Japońscy konstruktorzy robotów postanowili zbudować maszynę, która pomoże pewnej grupie ludzi narażonych na niebezpieczeństwa w pracy. Mowa o drwalach, a pomóc im ma wspinający się na drzewa robot z piłą mechaniczną.

Za projekt odpowiadają Yasuhiko Ishigure, Katsuyuki Hirai iHaruhisa Kawasaki z Marutomi Seiko Co. oraz University of Gifu. Robota skonstruowali z myślą o poprawie bezpieczeństwa podczas obcinania gałęzi. Jest to dosyć niebezpieczne zajęcie, bo poza wspinaczką na drzewo trzeba jeszcze obsłużyć piłę mechaniczną, a obie te czynności są potencjalnie niebezpieczne. Również ludzie na dole nie mogą czuć się bezpiecznie – zawsze istnieje szansa, że obcinany konar spadnie na nich. Dzięki zastosowaniu zdalnie sterowanych robotów można stać w bezpiecznej odległości od drzewa.

Mechaniczny drwal waży 13 kg. Jest zdolny do wspinaczki na drzewa o średnicy dnia między 6 a 25 cm. Robot potrafi wspinać się (a raczej wjeżdżać) na drzewa w górę i w dół z prędkością 0,25 m/s. Potrafi także obracać się wokół pnia, co jest dla niego bardzo przydatne podczas obcinania konarów, kiedy porusza się spiralnie. Podobno jest też energooszczędny.

Na razie robot był testowany w eksperymentalnym lesie. Na filmie było widać, że nie zawierał on szczególnie wymagających drzew. Wszystkie wyglądały jak słupy, ułatwiając pracę robotowi. Twórcy robota pracują nad tym, aby robot był w stanie wspinać się na różne rodzaje drzew.

Podobne wpisy