Robotyka

Robot mechanik od Audi

Audi ART robot

Audi postanowiło wykorzystać w Stanach Zjednoczonych specjalne roboty, dzięki którym bardziej doświadczeni mechanicy i inżynierowie z centrali będą mogli podejrzeć pracę swoich kolegów w mniejszych warsztatach.

Roboty dostarczy firma Vgo, która ma w swojej ofercie podobne rozwiązanie dla sektora medycznego i edukacyjnego. Jest to umieszczona na samobieżnej podstawie kamera z mikrofonem i głośnikiem wraz z ekranem, umożliwiający „obecność na odległość” (telepresence, teleobecność). Robotem steruje się za pomocą komputera, tabletu lub smarfonu poprzez internet, dzięki czemu odległość miedzy operatorem a robotem nie ma znaczenia.

Audi ART robot

Audi chciałoby wyposażyć każdy warsztat w USA w system Audi Robotic Telepresence (taką nazwę ma otrzymać, w skrócie ART), co według nich ma przełożyć się na lepszą obsługę i wyższą jakość serwisu. Lepiej wykwalifikowany mechanik mógłby dzięki ART być w każdym możliwym warsztacie Audi w USA, popatrzeć się na problem i pomóc mechanikom w jego rozwiązaniu.

Z punktu widzenia Audi są same plusy. Ciekawi mnie jednak jak pracownicy przyjmą takie rozwiązanie. Będzie to bardzo nienaturalny sposób komunikacji i może wprowadzić dyskomfort w pracy. ART może bardzo łatwo wpaść w uncanny valley. Pracownicy mogą również czuć się podglądani, co również nie sprzyja dobrej atmosferze w pracy.

Jeżeli ktoś chciałby mniej więcej zobaczyć, jak by taki system teleobecności mógł działać, to polecam obejrzeć Big Bang Theory, odcinek The Cruciferous Vegetable Amplification, gdzie prześmiewczy sposób pokazano ideę systemów teleobecności.

Podobne wpisy