Robotyka

Robot zszywający winogrono

da-vinci-grape

Czy dalibyście się pokroić robotowi, który potrafi zszyć winogrono… w butelce?

Robot, o którym mowa, to da Vinci, dzieło amerykańskiej firmy Intuitive Surgical. Jest to robot chirurgiczny wyglądający, w zależności kogo się pytacie, jak roboty medyczne z filmów science fiction lub jak robot do torturowania. Został zaprojektowany do przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych i jest sterowany zdalnie przez chirurga, który może być obok maszyny lub po drugiej stronie świata.

Aby pokazać, jak bardzo zaawansowana jest to konstrukcja, twórcy da Vinci przygotowali mały pokaz możliwości robota. Zamiast pokazywać jak robot operuje we wnętrzu ludzkiego ciała, pokazali jak robot zszywa winogrono, będąc w butelce.

Czy po obejrzeniu tego filmu dalibyście się pokroić robotowi? Czy jednak dalej byście woleli być operowani przez człowieka?

Podobne wpisy

  • Takie informacje skłaniają do zastanawiania się nad przyszłością medycyny na tle coraz to szybciej rozwijających się technologii.

  • Sonny

    Ta nieosiągalna dla człowieka precyzja… Może pewnego dnia chirurdzy nie będą potrzebni?

    • O zastępowaniu ludzi przez roboty można długo dyskutować. Jestem zdania, że roboty i ludzie powinni współpracować, a nie być zastępowani jedni przez drugich. Obie strony mogą znaleźć korzyści z symbiozy, jakakolwiek ona będzie.