Robotyka

Samoloty przyszłości według BAE Systems

bae-transformer-concept-2

BAE Systems postanowiło puścić wodze wyobraźni i pokazać, jak mogą wyglądać samoloty przyszłości w 2040 roku. Przedstawili dwa szalone pomysły.

Dron drukujący drony

Pierwszy pomysł to zamontowanie w samolocie drukarki 3D, która by drukowała i montowała aktualnie potrzebne drony. Pilot po zapoznaniu się z sytuacją wysłałby do drukarki plany odpowiedniego do sytuacji drona, który w krótkim czasie byłby gotowy do akcji. Mógłby wydrukować drona rozpoznawczego, drona do obserwacji, drona bojowego… jakiego tylko będzie wymagała sytuacja.

Po wykonaniu zadania dron miałby ulec samozniszczeniu.

Transformer

Drugi pomysł nazywa się The Transformer. Polega on za zbudowaniu samolotu z mniejszych samolotów. Miałyby one być złączone na czas przelotu w rejon działania, aby zaoszczędzić paliwo i zwiększyć zasięg (złączone samoloty byłyby efektywniejsze pod względem aerodynamicznym). Po dotarciu do celu Transformer rozdzieliłby się na mniejsze maszyny, które robiłyby swoje rzeczy. Po wykonaniu zadania łączą się z powrotem w większy samolot i znów jako jedna maszyna wracają do bazy.

Jak oceniacie wizje BAE Systems? Chciałbym zobaczyć w akcji projekt samolotu z drukarką 3D. Wydaje się być to ciekawym konceptem.

Podobne wpisy