Augmented Reality

Ściana do wspinaczki z augmented reality

augmented-reality-climbing-wall-2

Kolejny przykład, że odpowiednio wykorzystane augmented reality może bardzo wzbogacić zwykłe czynności. W tym przypadku chodzi o wspinaczkę na ścianę.

Rozszerzona ściana jest dziełem dwóch Finów – Perttu Hämäläinena z Media Lab Helsinki i Raine Kajastila z Aalto University. Hämäläinen interesuje się wykorzystywaniem augmented reality w sporcie z naciskiem na te dyscypliny, gdzie liczy się dobra koordynacja ruchowa, jak taniec, sztuki walki czy właśnie wspinaczka. Wpadł na pomysł ściany do wspinaczki, która w czasie rzeczywistym wyświetla wspinaczowi wskazówki i sugestie.

System składa się z Kinecta, projektora i z, co oczywiste, ściany do wspinaczki. Kinect śledzi ruch wspinacza, a następnie wyświetla w odpowiednich miejscach kółka lub linie. Kółka są wyświetlane na uchwytach, a linie wskazują trasę. Gdy wspinacz dotrze do kółek system uznaje punkt za zdobyty i wskazuje następny. Wszystko jest nagrywane, więc po upadku lub po zejściu ze ściany wspinacz może obejrzeć, co zrobił nie tak i wyeliminować błędy.

Ściana może pracować w jednym z kilku trybów. Może sama wskazywać trasę do pokonania. Może ją także tworzyć osoba stojąca obok. Trasa może być też tworzona na żywo przez wspinacza lub tak dobrana, aby krążyć w kółko i nigdy się nie kończyła. Dodali nawet trochę elementów z gier. Można wybrać tryb, w którym trzeba uciekać przed… piłami łańcuchowymi.

Jeżeli kogoś interesują szczegóły projektu to możecie zerknąć na publikację opisującą ścianę.

Podobne wpisy