Human-Computer Interfaces

Steruj Google Glass myślami

mindrdr

Wyobraźcie sobie taką sytuację – macie Google Glass i nagle dzieje się coś, co musicie sfotografować. Jednak dzieje się to tak szybko, że zanim powiecie lub wybierzecie akcję robienia zdjęcia, cała akcja się skończy. Z MindRDR wystarczy pomyśleć i już mamy zdjęcie.

Przynajmniej tak to wygląda w teorii. MindRDR to rozszerzenie do Google Glass, które analizuje fale mózgowe noszącego okulary i na ich podstawie wie, kiedy chcemy zrobić zdjęcie. Poza samym Google Glass należy wyposażyć się jeszcze w urządzenie o nazwie NeuroSky MindWave Mobile, które monitoruje stan mózgu. Skaner rozpoznaje dwa stany pracy mózgu – skoncentrowany i rozluźniony.

Jak się tym steruje? Jeżeli chcemy zrobić zdjęcie musimy się skoncentrować. Pojawia się wtedy interfejs do robienia zdjęć z linią, która wędruje ku górze im bardziej jesteśmy skupieni. Gdy linia dotrze do górnej krawędzi traktowane jest to jako akceptacja i zdjęcie jest zrobione. W podobny sposób decydujemy, czy chcemy wrzucić je na Facebooka czy Twittera. Jeżeli nie chcemy kontynuować, wystarczy się rozluźnić.

Tak to wygląda w teorii i na materiałach twórców. Jak to sprawdza się w praktyce postanowiono sprawdzić na TechDigest. Możecie przeczytać ich odczucia i wrażenia z użytkowania zestawu. W skrócie – jest fajnie, ale to jeszcze nie to.

Może właśnie w ten sposób będziemy sterować urządzeniami. Jest prowadzonych wiele badań na temat sterowania myślami, a nawet pojawiają się open source’owe skanery do samodzielnego złożenia. Może dla MindRDR jest za wcześnie, aby osiągnął jakikolwiek sukces rynkowy, ale pragnę przypomnieć, jak wyglądały prototypy Google Glass kilka lat temu.

google-glass-prototype

Wyglądały nieporęcznie i śmiesznie, nawet niedorzecznie, a jednak kilka lat później dopracowano projekt i mamy jedną z najbardziej oczekiwanych nowinek technicznych ostatnich lat. Kontrolowanie myślami to kolejny etap w dziedzinie komunikacji z komputerami i jest to kwestią czasu, aż ta technologia trafi pod strzechy.

Na koniec – MindRDR jest projektem open source. Potrzebne pliki możecie znaleźć na GitHubie i spróbować sami złożyć.

Podobne wpisy