Robotyka

Tania proteza dla biednych krajów

low-cost-prostheisis-2

Zaawansowane protezy rąk są bardzo drogie i niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Może to się zmienić za sprawą taniej protezy zbudowanej przez angielskiego studenta.

Matt Thompson, 24-letni student z University of Derby, redukując niepotrzebne elementy skonstruował tanią protezę o nazwie Myo. Jej koszt to ok. 200 funtów. Celem było zaprojektowanie taniej protezy, na którą mogliby pozwolić sobie osoby z biedniejszych krajów.

Choroby i wojny niestety oznaczają, że zwiększa się zapotrzebowanie na protezy w biedniejszych krajach. Gdy zgłębiałem temat zauważyłem, że protezy górnych kończyn są droższe i bardziej skomplikowane niż dolnych oraz to, że te lepsze są poza zasięgiem ludzi żyjących w tych krajach.

mówi Matt.

Protezą steruje się, podobnie jak w przypadku innych protez, przy pomocy elektromiografii. Trzy elektrony z Myo umieszcza się na ramieniu pacjenta, który sterują nią używając odpowiednich mięśni.

Matt zamierza wkrótce zbudować w pełni działający prototyp. Myo może zapoczątkować nową gamę tanich, ale zaawansowanych protez dla większej grupy ludzi. Mam nadzieję, że projekt nie zostanie kolejnym ciekawym projektem studenckim i że stanie się powszechnie dostępny dla potrzebujących.

Źródło

Podobne wpisy