Transhumanizm

The Eyeborgs

eyeborgs

Jak już wspomniałem w pierwszym wpisie, jedną z inspiracji do założenia tego bloga była gra Deus Ex: Human Revolution. Na potrzeby promocji Deus Ex przygotowano film, którym pokrótce przedstawia, na jakim etapie obecnie znajdują się technologie obecne w grze – sztuczne oczy, bioniczne dłonie, ręce czy nogi. Przemierzają świat spotykając się ze współczesnymi cyborgami, którzy stracone w wypadkach czy w wyniku chorób części swoich ciał zastępują bionicznymi protezami.

Przyjrzymy się na jakim etapie obecnie są bioniczne protezy. Zaczniemy, podobnie jak w filmie, od oczu.

Argus II

Pierwszymi dopuszczonymi do komercyjnego użytku „sztucznymi oczami” jest Argus II firmy Second Sight. Jest to system składający się z okularów wyposażonych w kamerę, jednostki przetwarzającej oraz z implantu wszczepianego do oka.

Argus II

Kamera rejestruje obraz, który po obróbce następnie jest przesyłany bezprzewodowo do znajdującego się w oku implantu. Implant składa się z odbiornika i elektrod, za pomocą których stymuluje się fotoreceptory na siatkówce, dzięki czemu pacjent może cokolwiek zobaczyć. Poniższy film dokładniej tłumaczy jak działa ten system.

Wygląda to całkiem obiecująco, jednak są pewne minusy tego rozwiązania. Po pierwsze – cena. Koszt Argusa II to ok. 115 tys. dolarów. Drugie to wąskie pole zastosowania. Nie wszyscy, którzy stracili wzrok będą mogli skorzystać z tego urządzenia. Urządzenie sprawdzi się w przypadku, gdy pacjent cierpi na retinopatię barwnikową i potrafi rozpoznać różnicę między światłem a ciemnością. Po trzecie – rozdzielczość urządzenia to 60 „plam” światła. Mając tylko tyle pacjent musi nauczyć się, co poszczególne plamy oznaczają. Twórcy Argusa zapewniają, że pracują nad nowszym modelem, który ma mieć 1500 elektrod, co przełoży się na lepszą rozdzielczość obrazu. Planują również pozbyć się okularów i łapać światło w układzie znajdującym się w oku.

Argus nie jest jedynym projektem mającym przywrócić wzrok chorym. Na angielskiej Wikipedii można znaleźć jeszcze krótkie opisy trzynastu kolejnych projektów. Wiele z nich opiera się na podobnym pomyśle co Argus, czyli zawierają zewnętrzną kamerę przesyłającą obraz poprzez siatkówkę do mózgu. Na prawdziwe sztuczne oko działające dokładnie tak samo jak zwykłe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Soczewki kontaktowe

Trwają również prace nad soczewkami kontaktowymi, które by wyświetlały obraz bezpośrednio na naszych oczach.  Naukowcom z Centre of Microsystems Technology na Ghent University udało się wbudować ekran LCD w soczewkę kontaktową, który pozwala na wyświetlanie prostych znaków.

Niestety, osoba nosząca takie soczewki kontaktowe z ekranami LCD nie mogłaby zobaczyć, co na nich jest, ponieważ ludzkie oko nie potrafi skupić się na tak bliskich obiektach.

Neil Harbisson

Na koniec chciałbym pokazać wam najciekawszy przykład „sztucznych oczu”, z jakim się spotkałem są te używane przez Neila Harbissona. Neil cierpi na achromatopsję – nie widzi kolorów. Jego świat jest w odcieniach szarości. W 2004 roku postanowił wszczepić sobie kamerę, która zamienia kolory na sygnały dźwiękowe, które następnie przesyła bezpośrednio do mózgu. W ten sposób wykształcił w sobie synestezję – „słyszał” kolory, a po jakimś czasie zaczął „widzieć” dźwięki. Zobaczcie sobie jego prezentację na konferencji TED, gdzie dokładnie wyjaśnia co czuje, słyszy i widzi.

Podobne wpisy

  • Sonny

    Ten dokument o Eyeborgu jest świetny. Btw, zwykli ludzie dla polepszenia wzroku nie będą musieli wyjmować sobie oczu, słyszałeś Bartku o biohackerach, którzy uzyskali tymczasową noktowizję? Trochę mi brakło tego artykułu na stronce :/ (http://www.dailydot.com/technology/biohacking-night-vision-safety/ w razie gdybyś nie widział)

    • Tak, slyszalem o tym. Tylko nie mialem czasu, aby temu przyjrzec sie blizej. Link zapisalem i postaram sie znalezc jakis sposob, aby o tym wspomniec. Moze w ogolnym wpisie o modyfikacjach ciala i wszczepach. Zobaczymy.