Human-Computer Interfaces

The Tongue Drive – sterowanie językiem

tounge-drive

Można na wiele sposobów obsługiwać urządzenia. Dłońmi, stopami. Ostatnio eksperymentuje się z elektrodami i sterowaniem mięśniami oraz myślami. Naukowcy z Georgia Institute of Technology pokazują jednak, że można jeszcze sterować urządzenia za pomocą… języka.

Osoby sparaliżowane nie miały do tej pory za wielkiego wyboru w temacie systemów sterowania. Można skorzystać z elektrod wykrywających ruch mięśni twarzy, a niedawnym krzykiem mody są systemy sterowania myślami i elektrody w mózgu. Korzysta się głównie z systemów sip-and-puff, którymi steruje się przy pomocy wdechów i wydechów przez słomkę. Jest to jednak męczące, trudne w nauce i ograniczone tylko do czterech komend. Maysam Ghovanloo i jego zespół pracuje nad nowym rozwiązaniem – chcą zamienić język w joystick przy pomocy specjalnego magnetycznego kolczyka.

The Tongue Drive składa się z dwóch elementów – magnetycznego kolczyka, który umieszcza się na języku, oraz z nakładki na głowę, która wykrywa ruch kolczyka. Nakładka następnie wysyła informacje bezprzewodowo do smartfona obsługującego wózek pacjenta lub kursor na ekranie. Prototyp potrafi wykryć sześć różnych położeń języka, co przekłada się na sześć komend. Jest to mniej uciążliwe i łatwiejsze w obsłudze rozwiązanie oraz daje więcej możliwości niż dmuchanie w słomkę. Pierwsze testy kliniczne  na Northwestern University wypadły pomyślnie i potwierdziły założenia. Jedenaście osób, które od lat kontrolowały swoje otoczenie dmuchając w słomkę, miały możliwość przez jakiś czas testować nowe rozwiązanie. Korzystając z niego potrafiły wykonać zadane czynności średnio trzy razy szybciej niż przy użyciu słomki, przy zachowaniu podobnego poziomu dokładności. Tylko że potrzebowali kilku lat na opanowanie dmuchania, a językiem ogarnęli zadania znacznie szybciej.

Dalsze plany rozwoju obejmują pięciokrotne zmniejszenie urządzenia i poprawę jego dokładności. Dzięki temu kontrolowanie systemu może odbywać się przez dotykanie językiem pojedynczych zębów, którym przypisano różne akcje. W przyszłości osoby sparaliżowane mogłyby obsługiwać smartfony i inne urządzenia tylko za pomocą języka.

Podobne wpisy