Virtual reality

Wirtualny interfejs na ręce

arm-hud-leap-motion

Po udanym wejściu w świat virtual reality, ludzie z Leap Motion postanowili ułatwić interakcję z wirtualnymi światami, udostępniając zestaw gotowych do użycia widgetów. Pierwszym, który zaprezentowali, jest futurystycznie wyglądający holograficzny interfejs HUD wyświetlany na ręce.

Jednym z największych problemów, przed jakimi stoją projektanci aplikacji virtual reality (VR), jest problem interakcji użytkownika z wirtualnym światem. Z miejsca odpada klawiatura, mysz czy ekrany dotykowe, ponieważ są one bezużyteczne, gdy ma się na twarzy okulary VR.

Skoro więc tradycyjna technologia nie sprawdza się w nowym środowisku, to trzeba poszukać pomysłów gdzie indziej. Na przykład, można sięgnąć po science fiction w poszukiwaniu inspiracji. Prędzej czy później pojawi się tam futurystyczny interfejs na ręce. Taki interaktywny, holograficzny, może być neonowo niebiesko-zielony, z kilkoma ekranami.

I właśnie coś takiego stworzyli inżynierowie z Leap Motion.

Arm HUD Widget, który na razie znajduje się w fazie alpha, pozwala w łatwy sposób na dodanie takiego właśnie cyberpunkowego interfejsu do dowolnej aplikacji VR. Widget zachowuje się dokładnie tak, jak powinien taki interfejs. Na naszej wirtualnej ręce mamy wyświetlacz, w który możemy klikać drugą ręką. Po obróceniu ręki z wyświetlaczem pojawiają się kolejne opcje, które znów możemy ustawiać drugą ręką.

Sami zobaczcie, wygląda to świetnie!

(ten gif ma prawie 6MB, więc poczekajcie trochę zanim się załaduje)

arm-hud-widget2

Jeżeli macie możliwość, to tutaj znajdziecie demo do ściągnięcia i przetestowania. Niestety, nie mam możliwości, aby samemu przetestować Arm HUD i opisać wrażenia. Sądzę jednak mi się, że jest to całkiem sensowny sposób na interakcję z aplikacją VR. Interakcja wydaje się być naturalna i nie jest uciążliwa, i o to chodzi w dobrym interfejsie.

Podobne wpisy