Robotyka

Wojskowy robot-koń przeszedł pierwsze testy z żołnierzami

LS3

AlphaDog, przyszły robot-koń amerykańskiej armii, przeszedł właśnie swój pierwszy test z żołnierzami US Marine Corps na Hawajach.

AlphaDog, lub LS3 (Legged Squad Support System) jest dziełem firmy Boston Dynamics powstałym na zlecenie DARPA i US Marine Corps. Jest rozwinięciem sławnego Big Doga, którego powinniście kojarzyć z filmów, gdzie był kopany, a mimo to dalej stał. Jest to czteronożny robot potrafiący poruszać się w każdym terenie, którego zadaniem będzie noszenie ciężkiego wyposażenia żołnierzy. Potrafi bez tankowania nieść 180kg na odległość ponad 30km. Ma także możliwość podążania za przewodnikiem, a wbudowane sensory pozwalają mu na nawigację i poruszanie się w terenie oraz na omijanie przeszkód.

Na razie program wojskowych robotragarzy jest w fazie rozwojowej i nieprędko dołączą do żołnierzy na prawdziwym polu walki. W przyszłości takie maszyny będą mogły nieść dodatkowe zasoby (amunicję, jedzenie, sprzęt), odciążając żołnierzy, a nawet ewakuować rannych i mogą się okazać cennym wsparciem dla wojsk lądowych.

Podobne wpisy